IMF’ten Kritik Rusya-Ukrayna Uyarısı: Hazır olun

IMF’ten Kritik Rusya-Ukrayna Uyarısı: Hazır olun

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna ve Rusya arasındaki devam eden savaş, dünya ekonomisini kötü yönde etkilemeye devam ediyor. IMF, 5 Mart 2022 Cumartesi günü bir rapor yayınladı. Yayınlanan bu raporda savaşla ilgili çarpıcı iddialar bulunuyor. Detaylar ise şu şekilde…

“Rusya – Ukrayna arasındaki savaş küresel ekonomiye zarar veriyor”

Uzun bir süredir gündemde olan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş durumu, bütün dünya üzerinde küresel bir etki bırakmaya devam ediyor. IMF geçtiğimiz Cumartesi günü yayımladığı bir raporda savaşla ilgili çarpıcı iddialara yer verdi. Ukrayna ve Rusya arasında devam eden bu savaşın ekonomi üzerinde yıkıcı etkilere sahip olabileceğini düşünen IMF’nin açıklamalarında şu ifadeler bulunuyor:

Avrupa’da devam eden savaşın ve bu savaşa ilişkin yaptırımların küresel ekonomi üzerinde ciddi bir etkisi olacaktır. Savaş birçok ülkede ekonomik sıkıntıları beraberinde getirmeye başladı. Eğer ki savaş devam ederse ekonominin yıkıcı etkilerini daha net görmeye başlayacağız. Rusya’ya yönelik yapılan bu yaptırımlar, piyasa üzerinde yaygınlaşacağa benziyor.

 

Aslında bir süredir analistlerin endişe duyarak yorumladığı dünya ekonomisi için IMF’nin bu rapordaki açıklamalarından sonra analistlerin sözleri de doğrulanmış oldu. Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere birçok kurumsal şirket Rusya tarafına yaptırım kararı almıştı ve Rusya’daki faaliyetlerine son vermişti. Şirketler için çokta önemli bir operasyon olarak gözükmese de ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi kaçınılamaz bir hal almaya başladı. IMF yayınladığı raporlarında, ekonominin genel olarak iyi durumda görünmediğine vurgu yaparken gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışın yoksul haneler için kötü sonuçlara yol açabileceğine de dikkat çekti.

IMF’den finansman talebine cevap geçikmedi

Son günlerde Ukrayna’nın, 1,4 milyar dolar finansman talebinde bulunması üzerine; IMF’den yanıt gecikmedi. Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna’nın 1,4 milyar dolar değerindeki acil finansman talebinin en erken gelecek hafta değerlendirilebileceğinin bilgisini de kamuoyuna sundu.

Yatırımcılar ise savaşın etkisiyle bir süredir güvenli liman arayışı içine girdi. Çoğu yatırımcının güvenli liman olarak seçtiği altın, Rusya tarafının Ukrayna’ya saldırmasıyla beraber yükselmeye devam ediyor. Jeopolitik risklerle birlikte yükselen spot altın, haftaya 2 bin doların üzerinde bir giriş yaparak yatırımcıların yüzünü güldürdü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

IMF’ten Kritik Rusya-Ukrayna Uyarısı: Hazır olun