İşte 2022’de Kripto Paralarda Düzeltmeye Neden Olabilecek 5 Faktör!

110

Kripto para piyasası, geçen hafta, yatırımcıların milyarlarca dolar zarar etmesine neden olan büyük bir düzeltmeye girdi. Bununla birlikte, Çarşamba günü FED’den gelen olumlu yorumlar ile birlikte Bitcoin (BTC)’in bugün erken saatlerde 49 bin doları geçmesi, kripto piyasasının az da olsa iyileşmesini sağladı. The Motley Fool ekonomistlerinden Sean Williams, kripto piyasasının 2022’ye girerken  düzeltmeye neden olabilecek faktörleri anlattı.

Tarihsel eğilimler, kripto para piyasasında büyük bir düzeltmeye işaret ediyor

Sean Williams’a göre düzeltmeye sebep olacak faktörlerden ilki, kripto para piyasasının bu yıl Bitcoin ve altcoin’lerin çok yönlü getiriler sağlamasıyla birlikte önemli ölçüde yükselmesi. Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, Mart 2020’den bu yana, kripto para piyasası 14 kat artarak şaşırtıcı bir şekilde 2,14 trilyon dolara ulaştı. 2017 boğa koşusu sırasında benzer bir senaryo gerçekleşmiş ve ardından piyasa 2018’de büyük bir çöküşe tanık olmuştu. Tarihsel eğilimler, piyasanın yüzde 80 geri çekilme olasılığına sahip olduğunu ve böylece uzun süreli bir ayı piyasasına yol açtığını gösteriyor.  

Williams’a göre ikince faktör, kripto para piyasası için çok önemli olan Blockchain’in henüz potansiyeline ulaşamamış olması. Williams’a göre Blockchain önümüzdeki yıllar için giderek büyüyecek olan bir teknoloji. Düşük maliyetle anında sınır ötesi ödeme yapabilme yeteneği, küresel katılımı sağlarken süreci tamamen demokratikleştirebilir. Ayrıca, tedarik zincirini düzene sokabilecek akıllı sözleşmelere dayalı blok zincir ağlarına yönelik artan bir talep var.WilliamsBlockchain etrafındaki coşku göz önüne alındığında, henüz tam anlamıyla benimsenmediğini ifade ediyor. 

FED’in gelecek yıl alacağı kararlar piyasada düzeltmeye sebep olur mu?

Williams, Bitcoin’in, nispeten istikrarlı olan fiziksel altının aksine, büyük bir oynaklık sergilediğini belirtti. Ayrıca kripto para piyasası Mart 2020 çöküşünden bu yana büyük bir yükselişe tanık oldu. Dolayısıyla, Fed’in gelecek yıl teşvik planlarını geri çekmesi ve faiz oranlarını yükseltmesiyle borsada olası bir düzeltme bekleyebiliriz diyen Williams, tarihsel eğilimlere dayanarak, kripto piyasasının düzeltme yapma ihtimalini üçüncü faktör olarak açıkladı 

Williams’a göre Dördüncü faktör ise, kripto para piyasasının büyüklüğü arttıkça, marjin ticaretinin sayısının da artması. Marj ticaretinde, kullanıcılar genellikle daha fazla kar peşinde koşarken büyük kaldıraç pozisyonları alırlar. Ancak, kripto alanını yönetecek standart bir düzenleyici çerçeve olmadığından, ne kadar marj borcunun ödenmemiş olduğu açık değildir. Bu yılın başlarında, yatırımcıların Bitcoin ticaretinde nakit marjlarının yüzde 100’ünü kullanmaları mümkündü. Kripto piyasası oynaklığıyla birleşen devasa kaldıraçlar, büyük tasfiyelere yol açabilir. Son olarak ise kripto para piyasasının meme coin’lere gösterdiği ilgiden bahseden Williams, bu yıl çokça yaşadığımız FOMO güdümlü rallilerin ve meme coin çılgınlığının 2022 yılında artık sona ermesini bekliyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak www.crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku