FED Eksenli Altın Fiyatı Tahmini: Neler Bekleniyor?

262

Altın fiyatı bir haftanın en düşük seviyesi civarında baskı altında kalmaya devam ederken üç günlük düşüş trendi yazdırıyor. Getirilerin birkaç ayın en yüksek seviyesi civarında istikrar kazanmasıyla Asya’da net yön için piyasa mücadelesi, Ukrayna Rusya ile barış sinyalleri veriyor. Öte yandan önümüzdeki Fed toplantısından gelecek verilerin değerli metalin fiyatlarını etkileyeceği düşünülüyor. Tüm bu etkenleri göz önünde bulunduran Anil Panchal altına yönelik tahminlerini paylaşıyor.

Fed toplantısının yanı sıra Rusya-Ukrayna gerilimi piyasayı etkilemeye devam ediyor

Altın fiyatı, yatırımcıların Fed’in faiz oranı kararını açıklamasını beklerken 1.940 dolara kadar düştü. Fed Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba günü para politikasında 25 baz puanlık faiz artırımına ilişkin ifadesinin açıklanması bekleniyor. Fed, yükselen enflasyonu kontrol altına almak zorunda olmasına rağmen Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yoğunlaşan durgunluk korkuları, Fed’in 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapmasını zorlaştırıyor. Bu arada, ABD’nin Çin’in Rusya’ya askeri yardım sağlamaya istekli olduğunu iddia etmesi, Rusya ile Ukrayna arasındaki jeopolitik gerilimi artırarak yatırımcıları ayağa kaldırdı. Bununla birlikte, yatırımcılar olay hakkında daha fazla netlik talep ediyor. Öte yandan ABD doları endeksi (DXY), endeksin 99,30’u aşmak için mücadele ettikten sonra önemli teklifler almasıyla 99,00’un altına düştü. 10 yıllık ABD Hazine getirileri ise Fed’in para politikası toplantısı öncesinde yüzde 2,15’e yaklaştı.

Altın fiyatı, Çin’in COVID-19 korkularının sarı metalin salı günkü Asya seansındaki son zayıflığına eklenmesiyle bir günde yüzde 0,45 düşüşle 1.942 dolar civarında gün içi dip seviyesini yeniledi. Ayrıca, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin karışık endişeler ve Fed tarafından daha hızlı para politikası sıkılaştırma umutları arasında daha güçlü ABD Hazine getirileri de ayıları destekliyor. Bununla birlikte, sarı metal, güçlü ABD doları ve Ukrayna-Rusya karşıtlığı konusundaki kararsızlık nedeniyle işlem haftasına olumsuz bir şekilde başladı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy, Rusya ile barış görüşmelerinin pazartesi günü ani bir şekilde duraklamasının ardından salı günü devam edeceğini ifade etti. Ancak Rusya-Belarus’un enerji arzını ABD Doları üzerinden ödemeyi reddettiğine dair haberler, havayı zorlayarak altının fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

Altın fiyatı için izlenmesi gereken seviyeler

Deneyimli analist Anil Panchal’a göre değerli metal, önceki günün aşağı yönlü kırılmasını şubat ayının başından 21-DMA’nın yakınsamasına ve Eylül 2021’den Mart 2022’ye yüzde 38,2’lik Fibonacci düzeltmesine doğru, yaklaşık 1,935 dolar yukarıya uzatıyor. Ayrıca analiste göre değerli metaldeki düşüş eğilimi, geçen ayın ilk günlerinden bu yana en kötümser MACD sinyallerinden ve aşağı eğimli RSI çizgisinden de destek alıyor. Bununla birlikte, Panchal’a göre 1.935 dolarlık net bir aşağı yönlü kırılmanın altın fiyatı konusunda düşüş eğilimini savunanları, hızla 1.900 dolar eşiğine yönlendireceğini belirtmekte fayda var.

Kriptoarena.com olarak altına yönelik tahminlerini yakından takip ettiğimiz analist Anil Panchal’a göre Kasım 2021’de ulaşılan 1.877 dolar civarındaki zirveler daha sonra değerli metalin satıcılarını zorlayabilir. Aksine, toparlanma hamlelerinin önceki destek çizgisinin ötesine geçmesi gerekiyor. Analiste göre öyle olsa bile, 2.000 dolar ve 2.050 dolar eşiği değerli metalin alıcılarını 2020’nin sonlarında ve bu ayın en yüksek seviyeleri olan 2.070-75 dolar alanına yönlendirmeden önce zorlayabilir. Bunların yanı sıra XAU/USD gün içinde yüzde 1,54 ve 30,10 dolar düşerek 1.922,38 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku