Çılgınlık Devam Ediyor: Ethereum Tabanlı Bir Kaya NFT’si Uçuk Bir Fiyata Satıldı

312

Mevcut en ucuz Ethereum tabanlı bir NFT olan EtherRocks’ın fiyatı sadece iki hafta içinde %900 arttı. Artık satıcılar gösterişli JPEG’ler için daha da fazlasını istiyor. En ucuz pet rock 1 milyon dolara satılıyor. Daha dün, en ucuz rock fiyatı 305.000 dolardı ve sadece iki hafta önce bir tanesi 100.000 dolara satıldı.

Ethereum tabanlı bu NFT projesi satış patlaması yaşıyor

Kaya, görüntüler veya video dosyaları veya fiziksel varlıklar gibi dijital öğeler üzerinde sahiplik gösteren Ethereum Blockchain tabanlı NFT’ler olarak tanımlanabilir. Bir NFT projesi için eski olan, her biri 2017’de oluşturulan 100 EtherRock piyasada mevcut. Çizimler telifsiz bir küçük resim veri tabanından alınıyor ve 1970’lerin Pet Rock oyuncak çılgınlığından esinleniyor. Bu 100 token’ın tümü aynı görünüyor, ancak bazıları farklı renklerde boyanmış. Dün 409.000 dolara satılan bir kaya olan EtherRock 55, yalnızca dört mavi kayadan biri. Satışı, ticarette bir artışa neden oldu.

Gösterişli harcama alışkanlıklarıyla tanınan TRON CEO’su Justin Sun, bu sabah yarım milyon dolara Ethereum tabanlı bir kaya aldığını söyledi. Hangisi olduğunu söylemedi ama attığı tweet’ten gri bir kayayı aldığı anlaşılıyor. Bir EtherRocks Twitter botu, Sun’ın tweet’inden iki saat önce böyle bir NFT’nin 580.000 dolara satıldığını doğruladı.

İki adet Ethereum tabanlı NFT’si olan hevesli bir koleksiyoncusu Andrew Kang, bugün gerekçesini şöyle açıklıyor:

Bazı NFT’ler için estetik olarak hoş oldukları, inanılmaz bir köken/üretken hikayeleri olduğu, bir oyunda kullanılabildikleri vb. gibi argümanlar sunabilirsiniz. Bunların hiçbiri şu anda kayalar için geçerli değil. Aslında, kaya jpeg meta verileri depolamaz bile, yani sahiplik kalıcı olarak herhangi bir görsel temsile bağlı değildir. Ve kayaları ilk etapta bu kadar arzu edilir yapan şey budur. Bu kadar işe yaramaz bir şeye sahip olmak, esnekliğin mükemmel bir örneğidir.

En ucuz EtherRocks, 1 milyon dolara satıldı

Ethereum Blockchain’ini kullanan bu NFT projesinin satışa sunulan en ucuzu 1 milyon dolara alınıyor. Bu kadar pahalı olması ise platformun sitesinde şu ifadelerle açıklanıyor:

Bu sanal kayalar, getirilip satılmanın ötesinde HİÇBİR AMACA hizmet etmiyor ve oyundaki sadece 100 kayadan 1’inin sahibi olmak size güçlü bir gurur duygusu sağlıyor 🙂

Mart ayında, EtherRocks’ın anonim geliştiricisi, iki hareketli teknoloji trendini birleştiren başka bir proje olan NFT Sprites’ı başlattı: Blockchain ve deepfakes. 100 kişilik animasyonlu yapay zekâ tarafından oluşturulan avatarlar koleksiyonu, kayalar kadar dikkat çekmeyi başaramadı; en ucuz avatar 1,9 Ethereum (ETH) veya 6,200 dolar karşılığında satılıyor. Yapay zekâ (AI), gerçek dünyada onlarca yıl önce evcil hayvan kayalarını geride bırakırken, AI’daki en son yenilikler bile NFT oyunundaki küçük resim rock JPEG’lerini geçemez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Decrypt.co/?
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku