El Salvador’dan ABD’ye Sert Mesaj: Bitcoin ve Dolar Savaşı!

1.302
El Salvador’un ABD büyükelçisi, ülkenin uluslararası kuruluşların tepki ve tehditlerinden etkilenmediğini söyledi IMF ve önde gelen kurumlar, El Salvador’un Bitcoin (BTC)’i yasal para birimi olarak kabul etme kararını eleştirmeye devam ediyor.

 “Washington’un tek endişesi, doların gücünü kaybetmesi”

El Salvador‘un ABD büyükelçisi Milena Mayorga, yaptığı açıklamada ülkenin müttefikleriyle köprüleri yakmaktan korkmadığını ve Bitcoin (BTC)’i benimsemeye devam ettiğini söyledi. Büyükelçi, ülkenin yeni sisteme geçmesinden bu yana meydana gelen son gelişmeler hakkında detaylı açıklamalar yaptı. Mayorga, “Washington’un tek endişesi doların gücünü kaybetmesi ve bunu anlayabiliyoruz. Ama Salvador ilerlemeli ve farklı bir seviyede olmalı.” ifadesini kullandı. Mayorga, Bitcoin (BTC)’in ülkeye IMF gibi yardım kuruluşları tarafından sağlanan geleneksel yöntemlerden farklı bir alternatif finansman seçeneği sunduğunu kaydetti ve şunu ekledi:
 Korkuyorlar ve endişeliler çünkü başarılı olursak birçok ülke bizi takip edecek.
John Hopkins Profesörü: Elsalvador Bitcoin Hamlesiyle Ateşle Oynuyor!
 
Siyasetç,Son 30 yılda ülkenin, sistemdeki şeffaflık eksikliğinden kaynaklanan kötü yönetimden  muzdarip olduğunu ve Bitcoin’in Başkan Bukele’nin yönetiminin Salvadorlulara sayısız fırsat ve istikrarlı bir ekonomi sağlamasına yardımcı olacağına inandığını belirtti. Bitcoin Yasası’nın uygulanmasından önce IMF, varlığın oynaklığının ekonomiye zarar verebileceği gerekçesiyle ülkenin bu kararına karşı endişelerini dile getirmişti.Yakın tarihli bir raporda IMF, Chivo cüzdanındaki yatırımcı koruma sistemiyle ilgili endişeler olduğunu kaydetti, ancak ekonominin pandemiden sonra toparlandığını yorumladı.

Bitcoin yasası, ülkeye birçok fayda sağlıyor

Mayorga, ülkenin Bitcoin (BTC)’i yasal para birimi olarak benimsemesinden bu yana kaydettiği adımlardan bahsetti. Chivo cüzdanını kullanan vatandaşların yüzde 80’inden fazlasının finansal kapsayıcılığa ulaşıldığını söyledi. 2 ay içinde Chivo, ülkedeki önde gelen havale platformu haline geldi ve yalnızca ABD‘den sıfır maliyetle 32 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştirdi. Büyükelçi, BTC sayesinde turizm sektörünün büyüdüğünü ve Bitcoin (BTC)’in vatandaşlara mal ve hizmetler için ödeme yapma kolaylığı sağladığını vurguladı. Hükümetin Chivo cüzdanının benimsenmesini teşvik etmek için her vatandaşa 30 dolar değerinde BTC verdiğini ve ayrıca cüzdan kullanıcılarına Ekim ayında galon başına 0.20 dolarlık yakıt sübvansiyonu verdiğini hatırlattı

Bitcoin Bu Ülkede Seçim Kampanyasının Odak Noktası Olacak!

Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, El Salvador son düzeltme sırasında dipten satın alma stratejisiyle bilançosuna 100 Bitcoin daha ekledi. Başkan Bukele o zamandan beri Bitcoin’den elde edilen kazanımların okulların ve birinci sınıf bir veteriner kliniğinin inşasında kullanılacağını duyurdu.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku