Ekonomist: Varlıklarınız Bu Kripto Borsasında Güvende Değil!
Ekonomist: Varlıklarınız Bu Kripto Borsasında Güvende Değil!

Ekonomist: Varlıklarınız Bu Kripto Borsasında Güvende Değil!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsaları yaşanan son olaylar sonrasında yatırımcının güvenini tekrar kazanmaya çalışsa da 2008-2009 yıllarında yaşanan Mortgage krizini doğru tahmin etmesiyle ünlenen ekonomist Nouriel Roubini, bu kez kripto para borsalarını ve Binance’in CEO’su CZ tarafından açıklanan “rezerv kanıtı” konseptini açıklamak için Twitter’dan paylaşımlarda bulundu. İşte detaylar…

Roubini: “Kripto yatırımcılarının yatırımları güvende değil! Nedeni Bu!”

Daha önce yaptığı tahminlerle ünlenen ekonomist Nouriel Roubini Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla dikkat çekmeye devam ediyor. Ünlü ekonomist, geçtiğimiz haftalarda yaşanan FTX krizine atıfta bulunarak Binance’in CEO’su tarafından paylaşılan “rezerv kanıtı” konseptine karşı belirli açıklamalarda bulundu.

Daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere CZ, dijital varlık borsalarını, kripto topluluğuna borsaların müşterilerin kriptolarını gerçekten güvende tuttuğunu göstermek için rezerv kanıtı sağlamaya çağırdı. Bugün CZ, Binance’in yan kuruluşu CoinMarketCap’in çeşitli kripto para borsalarının PoR’unu gösteren yeni bir pano özelliği başlattığını duyurdu. Bu özellik, Binance’in elindeki fonların 78,7 milyar dolar değerindeki çeşitli kripto para birimlerini aştığını gösteriyor.

Yine de “Dr. Doom” Roubini, PoR’un yalnızca borsalar ve kripto borç verenler tarafından müşterilerinin parasını güvende tutuyormuş gibi yapmak için kullandıkları bir hile olduğuna inanıyor. Gerçekte Roubini, fonların bir kripto borsasının gözetiminde olması nedeniyle paranın bilançosunda olduğu konusunda ısrar ediyor. Bu, FTX’in yaptığı gibi bir platform iflas ederse fonların güvenli olmadığı anlamına gelir. Son olarak borsaların aslında bu açıdan birer banka olduğunu belirtti.

Borsalardaki güven eksikliği arttıkça Bitcoin sert bir şekilde düşüyor

Santiment analitik ajansı, FTX skandalından sonra başlayan ve kripto borsalarında artan güven eksikliği ile çöken bu büyük fiyat düşüşünü açıklıyor. FTX devinin düşüşü büyük miktarda FUD üretti ve şimdi Bitcoin ve Ethereum, merkezi borsalardan kendi kendine velayete büyük miktarda para çekildiğini görüyor. Gokhshtein Media’yı kuran kripto fenomeni David Gokhshtein da bu konu hakkında yorum yaptı. Son tweetlerinden birinde, kriptolarını borsalarda, CEX’lerde veya DEX’lerde tutmaya devam eden herkesin tehlikede olduğunu aktardı. “Tam bir sebze” benzetmesi yapan David Gokhshtein birçok yatırımcının dikkatini üzerine çekti.

Bununla beraber piyasadaki düşüş ise devam ediyor. Yaşanan son düşüşlerle beraber piyasa değeri toplam olarak 820 milyar dolar seviyesine düştü. Lider dijital varlık Bitcoin ise son bir haftalık süreçte yüzde 3 düşüş yaşadı ve 16,202.60 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ekonomist: Varlıklarınız Bu Kripto Borsasında Güvende Değil!