Dikkat: Sıradaki FTX Dalgasında Bu 6 Altcoin Çökebilir!

35

Uzun bir süredir devam eden FTX sorunlarının etrafında bu hafta tüm gözler Grayscale ve Digital Currency Group’un üzerinde. Bazı altcoin trust fonları tasfiye olma riski altında. Grayscale altcoin trustlarının olası tasfiye durumunda, uzun bir süredir ayı piyasasında olan varlıkların fiyatı daha da etkilenebilir. DCG, Grayscale’in ana şirketi olarak karşımıza çıkıyor ve kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere FTX çöküşünden büyük ölçüde etkilendi! İşte detaylar…

Bir sonraki FTX dalgasında bu altcoin projeleri çöküş yaşayabilir!

2 Ocak’ta Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, DCG CEO’su Barry Silbert’i donuk fonlar konusunda eleştirdi. Cameron Winklevoss’un önderliğindeki borsa, kullanıcı fonlarını Silbert’in sorunlu Genesis komisyonculuğuna ödünç verdi. Genesis, FTX patlak verdikten sonra yaşanan likidite sıkışıklığının ardından para çekme işlemlerini durdurdu. Grayscale, Genesis alacaklılarını karşılamak için tröst fonlarının bir kısmını tasfiye etmek zorunda kalabilir. Firma, düşük performans gösteren altcoin tröstleriyle başlayabilir.

FTX Bu Kripto Şirketine Para Akıtıyormuş!

Önde gelen kripto firması Grayscale, lider kripto para BTC Trust fonuna (GBTC) ek olarak bir dizi altcoin fonu sunar. En yüksek altcoin projelerinin olduğu fonlar ise şu şekilde Basic Attention Token (BAT), Bitcoin Cash (BCH), Chainlink (LINK), Decentraland (MANA), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Solana ( SOL), Zcash (ZEC).

Ayrıca, Filecoin (FIL), Horizen (ZEN) ve Livepeer (LPT) gibi birkaç belirsiz fon var. Analistler, en çok etkilenecek altcoinleri listelediler. Bunlar, kripto paranın piyasa değerinin bir yüzdesi olarak Grayscale varlıklarının sırasına göre listelenmiştir.

Bu rakamlara göre, Grayscale tüm Ethereum Classic piyasa değerinin yaklaşık yüzde 8,5’ini elinde tutuyor. Bu güveni tasfiye etmeleri durumunda ETC için bu bir felaket olabilir. ETC fiyatları, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 90 düşerek bugün 16 dolardan işlem görerek şimdiden büyük bir acı içinde.

Horizen ZEN token’ı da tehlike bölgesinde ve Grayscale toplam değerinin yüzde 4,6’sını elinde tutuyor. ZEN şu anda en yüksek fiyatından yüzde 94’ten fazla düştü ve bugün 9,26 dolardan el değiştiriyor. Zcash, piyasa değerinin yüzde 2.5’i Grayscale trust’a kilitlendiğinde de zarar görebilir. ZEC, ATH’sinden yüzde 98,8 gibi büyük bir düşüşle bugün 40 doların hemen altında işlem görüyor.

BTC ve ETH üzerindeki Grayscale etkisi

Bununla birlikte, daha büyük korku, devasa BTC güveninin tasfiyesidir. Grayscale, toplam piyasa değerinin yaklaşık yüzde 3,3’üne tekabül eden BTC’de yaklaşık 10,5 milyar doları kontrol ediyor. Piyasalara akan 630.000’den fazla BTC, neredeyse kesinlikle fiyatların yeni bir döngünün en düşük seviyesine düşmesine yol açacaktır. Grayscale 3 milyon ETH’ye veya piyasa değerinin yaklaşık yüzde 2,5’ine sahip olduğu için Ethereum da benzer bir tehlike içinde olacaktır. Dünya çapındaki kripto yatırımcıları ve yöneticileri, Silbert’in son eylem tarihi yaklaşırken bu senaryonun gerçekleşmemesi için dua ediyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak beincrypto
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku