Dijital Yuan, doların yerini alabilir mi?

Abone Ol
Dijital Yuan, doların yerini alabilir mi?
Serkan Aydın
 • 27 Ağustos 2020
 • Yazar:

  Ripple blockchain ödeme ağının kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Chris Larsen, ABD'yi blockchain ve kripto para birimi geliştiricileriyle işbirliği yapmaya çağırdı. Aksi taktirde, ABD'nin küresel mali savaşı Çin'e kaptırma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

  Larsen, Çin'in yapay zeka ve 5G hakimiyetindeki teknolojik savaşı zaten kazanırken, gelecekteki küresel finansal sistemleri kontrol etme savaşında da çok ileride olduğunu belirten uyanış çağrısını yayınladı.

  Şimdiye kadar, Amerikalılar doların küresel bir rezerv para birimi olmasıyla gelen güç ve ayrıcalığın tadını çıkardılar, ancak bu yakında Çin'in yaklaşmakta olan devlet kontrolündeki Dijital Yuan tarafından sorgulanacak.

  "Çin için bu, doları dijital bir Yuan ile değiştirme nihai hedefi de dahil olmak üzere, küresel finans sisteminin Amerikan yönetimini ortadan kaldırmak için yüzyılda bir kez karşılaşılan bir fırsat"

  Çin'in Planı: Dijital Yuan, doların yerini alacak

  Şu anda, kapsamlı testler altında, dijital para birimi elektronik ödeme (DCEP) doların yerini almayı ve Çin'in zaten altyapıyı kurmuş olduğu ABD müttefik ülkelerinde bile dünya çapında benimsenmeyi hedefliyor.

  Alipay ve WeChat gibi dijital ödemeler zaten Çin ekonomi kültürüne derinlemesine yerleşmiş durumda zaten. Larsen, Çin'in dünyada finansal hakimiyet kazanmak için blok zincirine ve kripto para birimine yoğun bir şekilde yatırım yaptığını belirtti.

   Sel baskınları Sichuan'daki en büyük madencilik bölgelerinden birini vurduğunda, Bitcoin'in hashing gücündeki son% 20'lik düşüşün görüldüğü gibi, kripto para madencilerinin% 65'e kadarı Çin'de bulunuyor. Çin, ABD'nin müttefiklerine ulaşma veya Amerikan Bankalarının operasyonlarına müdahale etme yönündeki çeşitli çabalarını sabote etmek için bu gücü kullanabilir.

  Dijital Yuan piyasaya sürülmek üzereyken, ABD'nin bir merkez bankası dijital para birimi için planları yalnızca başlangıç ​​niteliğindedir. 

  ABD Hızlı Hareket Etmeli

  Larsen ayrıca, güçlü finansal teknoloji şirketlerinin ABD'nin ulusal güvenlik çıkarına olması gerektiğini söyledi ve Çin'i yakalamak için üç şey önerdi.

   Birincisi, ABD Dijital Yuan kadar iyi ancak tercihen daha iyi bir dijital dolar geliştirmelidir. İkinci olarak ABD, Silikon Vadisi'ni küresel finansal teknoloji merkezi olarak belirlemeli ve bazı finansal düzenleyicileri Batı Kıyısı'na taşıyacak kadar ileri gitmelidir. Ama en önemlisi Larsen şunu önerdi:

  "Blockchain ve kripto para birimleri, özellikle de Amerikan şirketleri tarafından geliştirilen ve kullanılan teknolojiler için çok daha destekleyici bir düzenleyici yaklaşım benimsemeliyiz."

  Düzenleyiciler, blockchain ve kripto geliştiricileriyle savaşmak yerine eyleme daha yakın olmalı ve lansman öncesi geliştirmeye dahil olarak sürtünmeyi azaltmalıdır. Bu, projenin başlamasından sonra ortaya çıkan düzenleyici sorunları önleyecektir.

  ABD, Avrupa ve Çin arasında, ABD blok zinciri ve kripto para şirketleri için en düşmanca ortama sahip ve birçoğu yurt dışına taşınmak veya projelerini terk etmek zorunda kalıyor.

  Larsen'e göre ABD, Çin ile olan teknolojik savaşının mali savaşını kazanmak için gereken tüm araçlara sahip ve Çin'in dünyaya kötü bir gelecek sunmasını beklememeli ve izlememeli.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Dijital yuan ile ilgili her şey

  Dijital Yuan, doların yerini alabilir mi?

  Dijital Yuan, doların yerini alabilir mi?

  Ripple blockchain ödeme ağının kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Chris Larsen, ABD'yi blockchain ve kripto para birimi geliştiricileriyle işbirliği yapmaya çağırdı. Aksi taktirde...

  • 27 Ağustos 2020
  Çin ilk blockchain e-mühür uygulama platformunu başlattı

  Çin ilk blockchain e-mühür uygulama platformunu başlattı

  Çin, uzun uğraşılar sonucu Hangzhou şehrinin merkezi olduğu, işletmeler için güvenliği ve rahatlığı artırmak amacıyla blockchain teknolojisine dayanan ilk e-mühür uygulama platformunu...

  • 22 Temmuz 2020
  Dünyanın ikinci en değerli Unicorn teşebbüsünden 'dijital yuan’ işbirliği

  Dünyanın ikinci en değerli Unicorn teşebbüsünden 'dijital yuan’ işbirliği

  Dünyanın ikinci en değerli Unicorn teşebbüsü, Çin Merkez Bankası ile dijital yuan üzerinde çalışmak için işbirliğine gitti. Çin’in paylaşımlı yolculuk devi DiDi Chuxing, Çin M...

  • 09 Temmuz 2020
  Asya'da 'tether’e rakip mi geliyor?

  Asya'da 'tether’e rakip mi geliyor?

  Çin’in dijital parasının hedefi ABD Doları olsa da Charles Yang, dijital Yuan’un Dolar’a  zorlayıcı bir alternatif sunmadığına inanıyor.  Çin’in merkez bankası dijital...

  • 07 Temmuz 2020
  Çin'in dijital 'yuan'ının asıl hedefi Bitcoin değil...

  Çin'in dijital 'yuan'ının asıl hedefi Bitcoin değil...

  Çin'in yakın zamanda çıkaracağı dijital yuanın Bitcoin değil, dolar ile rekabet etmeyi hedeflediği belirtiliyor Uzmanlara göre kripto paralar ve Blockchain teknolojisinden ihtiyacı olan...

  • 07 Temmuz 2020
  Dijital yuan hazır mı?

  Dijital yuan hazır mı?

  Çin Halk Bankası eski bir üst düzey yetkilisi, ülkenin dijital para biriminin mimari gelişimini tamamladığını söyledi. Çin Halk Bankası Ulusal İdari Yardım Fonu Konseyi'nin eski başka...

  • 23 Haziran 2020
  'Çin’in dijital Yuan'ı Bitcoin gibi spekülatif bir para birimi olmayacak'

  'Çin’in dijital Yuan'ı Bitcoin gibi spekülatif bir para birimi olmayacak'

  Çin Halk Bankası (PBOC) yetkilisi Mu Changchun'un son açıklamalarına göre, Çin’in dijital parası denemelere hazır. Changchun, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kesinlikle Bitcoi...

  • 23 Aralık 2019
  İlginç bir iddia: Çin’in dijital Yuan'ı kitlesel gözetim için bir araç mı?

  İlginç bir iddia: Çin’in dijital Yuan'ı kitlesel gözetim için bir araç mı?

  Hong Kong protestoları yavaşlıyor gibi görünmüyor. Polis ve hükümet karşıtı protestocuların yerini izlemek için oluşturulan yasaklı uygulama HKmap.live'nin yöneticisi Çin'in dijital y...

  • 20 Kasım 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.