Dev Borsa 10 Maddelik Kripto Para Regülasyon Önerisi Yayınladı!

155

Dev kripto para borsası  FTX, ABD’deki kripto para sektörünü denetlemek isteyen piyasa düzenleyicileri için 10 tekliften oluşan bir rapor yayınladı. Yeni bir blog gönderisinde borsa, “FTX’in Kripto-Ticaret Platformlarının Piyasa Düzenlemesine İlişkin Temel İlkeleri” başlıklı bir rapor paylaştı. 

Borsalar, yatırımcılarının kripto para ve dijital varlıklarını nasıl koruduğunu ve sakladığını açıklamalı

Listede ilk sırada, spot ve türev piyasalarda kripto listelenmesinden sorumlu olacak bir birincil piyasa düzenleyicisine sahip olmak var. FTX, spot piyasaların ve türev piyasaların farklı düzenleyici programlara tabi olmasının verimsiz ve rasyonell olmayan piyasa yapıları oluşturduğunu söylüyor ve şunları ekliyor:

Çözüm olarak, piyasa operatörlerine birincil düzenleyici model aracılığıyla spot ve türev piyasalar için birleşik bir düzenleyici rejime girme olanağı sağlayacak alternatif bir düzenleyici yaklaşım öneriyoruz.

Ayrıca FTX’in listesinde, yatırımcılar adına kripto para saklanması ve korunması  ilişkin uygulamalar yer alıyor. Borsa, kripto paraların perde arkasında nasıl korunduğu konusunda daha fazla açıklama yapılması gerektiğini söylüyor ve şunları söylüyor:

Temel odak noktasıve açıklama şunları içermelidir: cüzdan yapısı; sigortanın borsa tarafından sağlanıp sağlanmadığı, özel anahtarların nasıl güvenli tutulduğu, yönetildiği ve aktarıldığı, içeriden gizli anlaşma veya dolandırıcılık ile ilgili risklerin nasıl  yönetildiği ve veri merkezlerinin fiziksel güvenliği…


Borsalar periyodik bir şekilde iç denetimler gerçekleştirmeli

FTX ayrıca borsaların stabilcoin’lerle nasıl başa çıktığı konusunda standartlar öneriyor. Borsaya göre, bazı stabilcoin’lerin, uygun kriptolar tarafından yeterince desteklenmeme riskiyle karşı karşıya olabileceği belirtiliyor ve şöyle devam ediliyor: 

Örneğin, riskli ve değişken kriptolar tarafından desteklenen ve uygun kesintilere sahip yeterli miktarda bu tür kripto paralarla, şeffaf bir şekilde desteklenmeyen istikrarlı bir kripto para, fiyat riskine maruz kalabilir. Bu fiyat riski, platformdaki bir işlemde kripto paraları için ödeme olarak teslim edilen stabilcoin’in değeri birdenbire eşit olmadığı sürece, platformdaki ödemenin durumunu etkileyebilir.

FTX’in teklif listesi, kripto endüstrisi için standartlaştırılmış müşteriyi tanıma (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) protokolleri için bir öneriyle sona eriyor. FTX, protokollerle ilgili öneriyi şu şekilde anlatıyor:

Bununla birlikte, kripto  para piyasası düzenlemesinin KYC ve AML yükümlülüklerinin yerine getirilmesine önemli ölçüde odaklanması kritik önem taşıyor. Bunu sağlamak için, borsalar periyodik öz denetimler gerçekleştirmeli ve ayrıca bu gerekliliklerle ilgili olarak birincil düzenleyiciler tarafından düzenli olarak gözden geçirilmeli ve sınava tabi tutulmalıdır.

Kriptoarena.com olarak daha önce de bildirdiğimiz gibi, eğer kripto para yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, kendi araştırmanızı yaparak dikkatli olmanızı öneririz.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak dailyhodl.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku