Denizli’de Bir NFT Sergisi: Ceren Tekin Karagöz

19

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de son zamanlarda NFT ilgisi artarak devam ediyor. Milyonlarca dolarlık eserlerin el değiştirdiği piyasayla ilgili bir haber bu kez de Denizli’den geldi. 11 Mart günü kapılarını meraklılarına açan Denizli’nin ilk NFT sergisi Ceren Tekin Karagöz’ün imzasını taşıyor. Sergi Pamukkale Üniversitesi’nde 22 Mart 2022 tarihine kadar devam edecek.

Eserler, sanat ve finans ilişkisini sorgulatıyor.

40 adet NFT eserinin bulunduğu sergide söz konusu eserlerin 20 tanesi hareketli grafiklerden oluşuyor. 20 tanesi ise PNG görseller şeklinde. PNG eserler, Tolkien’in yaratmış olduğu orta dünyadan karakterlere ve her biri bir kripto parayı temsil eden dünya dışı yaşam biçimlerini konu almasıyla dikkat çekiyor. Bu arada her bir NFT’nin QR kodu da mevcut. Böylelikle ziyaretçiler sergiyi gezerken, QR kod ile de eserlere ulaşabiliyor.

Sergiye katılanlar kurulan sergiyi şu şekilde anlatıyor:

Bu sergide yer alan çalışmalar geçmiş-bugün ve gelecekte değişen ve değişecek olan sanat ve finans ilişkisini sorgulatıyor. Ayrıca NFT (Değiştirilemez token) ve kripto para gibi yeni kavramlar üzerine düşünmek için ortaya konmuştur. Değişen finansal olgular ve dijitalleşen sanat ile eserler ve finans arasında yeni bir ilişki oluşuyor.

 

Türkiye’deki İlk NFT Sergisi

Türkiye’deki ilk NFT sergisi İstanbul Beyoğlu’nda gerçekleşmişti. Dijital sanata odaklanan Carny.io’nun düzenlediği sergide birçok sanatçı yer almıştı. Sergiyi görmeye ise uluslararası koleksiyoncular ve yatırımcılar gelmişti. Beyoğlu Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda düzenlenen etkinliğe Oya Eczacıbaşı, Leyla Alaton, Muzaffer Yıldırım, Emin Hitay, Banu Çarmıklı, Berrak Barut, Kerim Sabancı, Engin Can Ural, Murat Tabanlıoğlu, Asuman Şener ve Zafer Civelek ve çok sayıda davetli katılmıştı. Carny.io kurucularından Elyo Elvaşvili ve Nuri Sayraç sergi hakkında şunları söyledi:

Türkiye’nin ilk NFT sanat sergisi düzenlediğimiz bu gecede dakikalar içerisinde 300 bin dolar değerinde sanat NFT’si satıldı.

KriptoArena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token ( NFT ) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. NFT’ler birbirlerinin yerine geçemeyecek orijinallikte ve farklı değerlerde üretilirler. NFT token’lar içlerinde “eşsiz kılan” özellikler barındırır. Yatırımcı bilir ki, elindeki token’in bir örneği daha yoktur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku