Goldman Sachs’tan Kritik Delta Varyantı Uyarısı: Altın Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

134

Delta varyantı, yeni tedarik zinciri aksamalarına neden oldu. Küresel ekonomideki ilk etkileri daha yavaş büyüme ve daha yüksek enflasyon. Peki bu ortam altın için nasıl bir etki yeratacak?

Goldman Sachs: Delta varyantının etkisi sanıldığından büyük olacak

Coid-19’un Delta varyantı tüm dünyaya yayılıyor. Dünya ekonomisini pandeminin ilk dalgası kadar etkilemese de zaten var olan sorunları daha da artıracaktır. Yani, artan yeni vaka sayısı arz kesintilerini uzatacak, GSYİH büyümesini engelleyecek ve zaten yüksek olan enflasyonu tetikleyecek. Özellikle geçen hafta, Doğu Çin’deki Ningbo-Zhousan limanı, bir işçinin Delta ile enfekte olmasının ardından bir sonraki duyuruya kadar kısmen kapatıldı. Sorun şu ki, dünyanın en yoğun üçüncü kargo limanı, bu nedenle kapatılması, zaten aksamış olan denizcilik endüstrisi üzerinde yeni bir baskıya neden olacak. Delta varyantının yayılması ve küresel ticaretteki aksaklıklar, Goldman Sachs‘ın  bu yıl ABD ekonomisi için tahminlerini yüzde 6,4’ten yüzde 6’ya düşürmesine neden oldu. Bankanın analistleri müşterilere bir raporda “Delta varyantının büyüme ve enflasyon üzerindeki etkisi beklediğimizden biraz daha büyük olduğunu kanıtlıyor” dedi. Banka ayrıca bu ekonomik ortamda altın fiyatlarında da dalgalanmalar olacağını vurguladı.Tedarik zincirindeki engellerin üretimi durdurması ve fiyatları daha da yükseltmesi, bu da tüketicilerin satın alma gücünü düşürmesi ve harcamalarını sınırlaması bekleniyor.

Bloomberg Analisti: Altın ve Bitcoin Yılın Geri Kalanında Yatırımcısını Şaşırtacak

Uzun süredir iddia edildiği gibi, yüksek enflasyonun muhtemelen Fed’in düşündüğünden daha uzun süre bizimle kalacağı anlamına geliyor. Mevcut durum, 1970’lere rahatsız edici bir benzerlik göstermektedir. Bildiğiniz gibi, enflasyon o zamanlar yükseliyordu, ancak ABD merkez bankası ilk petrol şokunun geçici etkilerini suçlayarak bunu küçümsedi. Böyle dikkatsiz bir duruşun sonucu, ”Büyük Stagflasyon Krizi ortaya çıktı” ve Paul Volcker tarafından agresif bir şekilde federal fon oranını artırma ihtiyacıydı. Enflasyon yenildi, ancak çift dipli bir durgunluk ortaya çıktı. Altın da bu ortamdan nasbini alacak.

Altın için etkileri nasıl olacak?

Bütün bunlar altın piyasası için ne anlama geliyor? Delta varyantının yayılması nedeniyle daha yavaş ekonomik büyüme ve daha yüksek enflasyon altın için iyi haber. Bu bizi sarı metalin fiyatını yükseltecek olan stagflasyon ortamına yaklaştırıyor. Altın her zaman enflasyona karşı koruma sağlamasa da 1970’lerde iyi bir enflasyon riskinden korunma işlevi gördü, bu nedenle 2020’lerin potansiyel stagflasyonu sırasında makul bir şekilde benzer bir performans bekleyebiliriz. Ne yazık ki, bu resimde büyük bir çizik var: Fed’in niceliksel genişlemeyi azaltması. Daha kalıcı enflasyon, ABD hükümetinipara politikasını daha hızlı bir şekilde sıkılaştırmak için harekete geçirebilir. Sonuç olarak, özellikle çok düşük seviyelerde olması nedeniyle tahvil faizlerinin artması altın fiyatları üzerinde olumsuz bir baskı oluşturabilir.

Varlık Enflasyonu Yükselmeye Devam Edecek: Altın ve Gümüş Fiyatlarına Dikkat!

Neyse ki tarih bize tahvil getirilerinin altın fiyatlarıyla birlikte artabileceğini öğretiyor. Üstteki tablonun gösterdiği gibi, 1970’lerde olan buydu. Ne de olsa, altın piyasası için gerçekten önemli olan reel faiz oranlarıdır ve enflasyon yükselirse çok düşük bir seviyede kalabilir veya hatta daha da düşebilir. Son olarak, Delta varyantının da ekonomik büyümeyi engellemesi muhtemeldir. Bu nedenle, Fed, özellikle Delta yayılmasıyla ilgili bazı endişelerini zaten dile getirdiği göz önüne alındığında, aslında daha ılımlı olabilir ve varlık alımlarının sonunu erteleyebilir. Dolayısıyla, faiz oranlarındaki olası normalleşme nedeniyle altının fiyatı daha da düşebilecek olsa da, enflasyon riskinin bir miktar destek sağlaması, hatta gerçekleşmesi ve enflasyonun kendisini yükseltmesi gerekir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Investing.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku