Cornell Ekonomi Profesörü Uyardı: Kripto Paralar ve Distopya!

71
Cornell Üniversitesi’nin ekonomi profesörü ve IMF‘nin Çin’den sorumlu eski başkanı Eswar Prasad, “Kripto para birimlerinin parasal ve finansal istikrarsızlığa yol açabileceği” konusunda uyardı. Ünlü ekonomist, kripto sektörünün ekonomik eşitsizliği artırarak ve paralel bir sistem kurarak distopik bir toplum oluşturacağına inanıyor.

Kripto para dünyası ve distopya

Cornell Üniversitesi’nde  uygulamalı ekonomi ve işletme ana bilim dalında ekonomi profesörü olan Eswar Prasad, CNBC ile yaptığı röportajda kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini paylaştı. Prasad ayrıca, uluslararası ekonomide saygın bir kurum olan New Century Kürsüsü’nü elinde bulunduran Brookings Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacı ve ulusal ekonomik araştırma bürosu’nda araştırma görevlisidir. Kısacası, ekonomi alanında saygı duyulan bir isim olan Prasad şu açıklamayı yaptı:
 Özellikle yatırımcı koruması ve regülasyondan yoksun, büyük bir finansal sistem ortaya çıkarsa, kripto para birimleri, parasal ve finansal istikrarsızlığa neden olabilir.

 

FED Beklenen Raporu Bu Hafta Yayınlıyor! Kripto Para Sektörü Beklemede!
Ekonomistin açıklaması, IMF tarafından yakın zamanda yayınlanan ve kripto para biriminin artan popülaritesinin finansal istikrar için bir tehdit oluşturabileceğine dikkat çeken rapor ile aynı doğrultuda. Ayrıca, İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, bu hafta kripto endüstrisi hızla büyüdüğü için düzenlemeye acilen ihtiyaç duyulduğunu ve ülkenin ekonomik sistemi için risk oluşturabileceğini iddia ederek, argümanı için “somut nedenler” olduğunu söyledi. Kelime olarak ilk defa John Stuart Mill tarafından kullanılan distopya, gelecekte olabilecek olumsuz toplumları tanımlamak için kullanılır. Yöneticiye göre, mevcut riskler gelecekte daha da ciddi bir hal alacak. Sonuç olarak, sektör mevcut finansal sistem için distopya yaratacak.

 

 Kripto paralar eşitsizliği artıracak: finansal okur yazarlık ve dijital erişim!

Röpörtajda profesör Prasad’a ayrıca kripto para birimlerinin ekonomik eşitsizliği artırıp artırmayacağı soruldu. Ekonomist, “Kripto para birimleri ve altında yatan teknoloji olan Blockchain, dijital ödemeleri ve diğer finansal ürün ve hizmetleri kitlelere kolayca erişilebilir hale getirerek finansı demokratikleştirme vaadini yerine getiriyor” Ancak dijital erişim ve finansal okuryazarlıktaki mevcut eşitsizlikler nedeniyle, sektör  eşitsizliği daha da kötüleştirebilirler. Kripto para birimlerine ve ilgili ürünlere yatırım yapmaktan kaynaklanan finansal riskin, özellikle naif perakende yatırımcılara ağır bir bedel ödetecek” ifadelerini kullandı.

 

Cornell ekonomi profesörü ayrıca merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) de ele aldı ve şunları söyledi:
Bence merkez bankası dijital para birimleri geleceğin paraları. Her merkez bankası, parasının yasa dışı amaçlarla kullanılmadığından emin olmak isteyecektir, bu nedenle işlemler denetlenebilir ve izlenebilir olacaktır. Bir fincan kahve veya bir sandviç için yaptığınız her ödeme bir devlet kurumu tarafından görülebiliyorsa, bu rahatsız edici bir gelişm.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoin.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku