Dikkat: Coinbase Bu 4 Altcoin'i Bırakıyor!

Dikkat: Coinbase Bu 4 Altcoin’i Bırakıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün yaptığı duyuruya göre Coinbase, düşük kullanım nedeniyle bu dört altcoini bırakmaya hazırlanıyor. Bu altcoinleri almak artık riskli olabilir!

Coinbase son tarihi açıkladı

Çalkantılı bir dönem geçiren kripto dünyasında bazı varlıklarda ciddi düşüş yaşandı. Son dönemlerde öncü borsalardan gelen iflas haberleri, devam eden ayı piyasası ve siber saldırılar kripto varlıklarında düşüşe sebep olurken Coinbase de bu konuda bir karar aldı. Kripto şirketi, yaptığı resmi duyuruya göre düşük kullanım sebebiyle dört altcoini desteklemeyecek. Bu altcoinler ise Bitcoin Cash (BCH), Stellar (XLM), Ethereum Classic (ETC) ve Ripple (XRP). Dört altcoine olan desteğini durdurmaya karar veren Coinbase, son tarihi 5 Aralık olarak belirledi. Kripto şirketi, kararını açıklarken şunlara da değindi:

“Bu dört altcoini kaldırıyor olmamız sahip olduğunuz varlıkların da kaybolacağı anlamına gelmez. Desteklemediğimiz varlıklardan herhangi biri veya hepsi cüzdanınızda kalmaya devam edebilir. Bunlara Coinbase cüzdan kurtarma sistemi üzerinden erişebileceksiniz.”

Dikkat: Coinbase Bu 4 Altcoin'i Bırakıyor!Kripto kullanıcılarını şaşırtan bu gelişme, gelecekte diğer kripto para birimlerinin de kaldırılabileceği ihtimalini akıllara getirdi. Coinbase’ın bu kararının nedenini “düşük kullanım” olarak göstermesi de bazı kullanıcılara gerçekçi gelmedi. Kriptoarena.com olarak da bilindiğimiz üzere, popüler altcoinlerden olan XRP, SEC davası sürecinden dolayı uzun bir süredir borsada işlem görmemekteydi. Buna ek olarak XRP yöneticilerinin Bitcoin ile ilgili yaptığı sert yorumlar da kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Bu sebeple bazı yatırımcılar, Coinbase’in Ripple’a olan desteğini çekmesinin ardındaki nedeni bu gibi sorunlar olarak gösterdi.

Diğer borsalar da bu altcoinlerden desteğini çekecek mi?

5 Aralık 2022 tarihinden itibaren bu dört altcoini desteklemeyeceğini duyuran Coinbase, yatırımcıları bu konuda uyardı. Şirket, kullanıcı varlıklarına bir zarar gelmeyeceğini temin etse de bu gelişme bazı yatırımcılar arasında panik dalgasına sebep oldu. Verilen tarihin sonrasında Coinbase cüzdanı aracılığıyla bu kripto varlıklarının transferi veya satın alınması riskli olabilir.

Dikkat: Coinbase Bu 4 Altcoin'i Bırakıyor!
Kripto sektöründe dengeler değişmeye devam ederken gözler diğer borsalara çevrildi. Coinbase’in bu altcoinleri kaldırma projesini diğer borsaların da uygulayabileceği konuşulmaya başlandı. Henüz diğer borsalardan benzer bir karar gelmese de kullanıcılar bu düzenlemenin tüm borsaları etkileyebileceği görüşünde. Görünen o ki, FTX’in sarsıcı etkileri kripto piyasasını etkilemeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dikkat: Coinbase Bu 4 Altcoin’i Bırakıyor!