featured

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Komşu Ülkelerle Blockchain ve Yapay Zekâ Alanında İşbirliği Arayışında!

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Güney Kore'de düzenlenen 10. Çin-Japonya-Güney Kore Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, blok zinciri ve yapay zekâ konularında işbirliği önerilerinde bulundu, bölgesel kalkınma ve serbest ticaret anlaşmalarının önemini vurguladı.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Güney Kore’nin Busan kentinde düzenlenen 10. Çin-Japonya-Güney Kore Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılarak, bölgedeki işbirliğini daha da güçlendirmek adına çeşitli konularda önerilerde bulundu. Wang Yi, Çin-Japonya-Güney Kore işbirliğinin Doğu Asya’daki en kurumsallaşmış ve geniş kapsamlı işbirliği çerçevesi haline geldiğini belirtti. Bu çerçevenin, üç ülkenin kalkınmasına etkin bir şekilde hizmet ettiğini ve bölge halkına fayda sağladığını vurguladı.

Çin, Japonya ve Güney Kore’nin karşılıklı fayda ve kazan-kazan sonuçlarına odaklanması gerektiğini belirten Wang Yi, bu çerçeve içinde Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin hızla yeniden başlatılması gerektiğini ifade etti. Bölgesel ekonomik entegrasyonun devam etmesi, çok kanallı ve çok düzeyli bölgesel serbest ticaret düzenlemelerinin geliştirilmesi ve Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesine doğru ilerlemenin ortak bir hedef olduğunu vurguladı.

Wang Yi ayrıca, bilimsel ve teknolojik inovasyonun derinleştirilmesi çağrısında bulunarak, büyük veri, blok zinciri ve yapay zekâ gibi en ileri teknoloji alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Üretim ve tedarik zincirinin istikrarını ve düzgünlüğünü korumanın yanı sıra bölgesel üretim ağının dayanıklılığını artırmaya odaklanılması gerektiğini vurguladı. Wang Yi’nin önerileri, bölge genelinde daha güçlü bir işbirliği ve sürdürülebilir kalkınma için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Komşu Ülkelerle Blockchain ve Yapay Zekâ Alanında İşbirliği Arayışında!