Büyük Gün Yaklaşıyor: Ethereum İçin Geri Sayım Başladı!

392

Ethereum (ETH) ekosistemi, 8 Haziran’da gerçekleştirilecek Ropsten testnet Merge seti ile dev bir adım atacak. Github üzerindeki Merge testnet sayfasına göre Ethereum DevOps mühendisi Parathi Jayanathi, pazartesi günü Ropsten testnet Merge konfigürasyon kodu için bir talep gönderdi ve uygulamanın kullanıma hazır olduğunu belirtti Kriptoarena.com olarak detayları aktarıyoruz.

Beklenen gün geliyor

Ropsten, 2017 yılında Ethereum Vakfı tarafından oluşturulan ve şu anda Geth geliştirici ekibi tarafından sürdürülen birkaç testnet’ten biri. Bu özel testnet, benzer ağ yapısı kullandığı için Ethereum mainnet’in en iyi kopyası olarak görülüyor. Haliyle geliştiriciler, gerçek mainnet’te güncelleme yapmadan önce gerçekçi dağıtım testleri düzenleyebilecek. Ropsten testnet, 30 Mayıs itibarıyla yeni Hisse İspatı (PoS) konsensüs katmanının testnet’i ile birleştirilmiş İş İspatı (PoW) ağının bir örneğini teşkil edecek. Beacon Chain nihayet bir PoS ağı haline gelecek. Topluluk geliştiricileri, online olarak testnet haberleriyle ilgili düzenli açıklama yapıyor. Prysmatic Labs’de Ethereum çekirdek geliştiricisi olan Preston Van Loon şunları söyledi:

Ropsten testnet 8 Haziran’da birleşiyor! Ropsten’i birleştirmek, bu yıl Ethereum’un mainnet Merge için büyük test adımı olacak.

Ethereum ekosisteminde işler yolunda

Twitter’da trent_vanepps ismiyle anılan bir başka çekirdek geliştirici, geçen hafta yaptığı açıklamada, Ropsten’in 8 Haziran’daki onay öncesi Sepolia ve Georli testnet’lerini deneme amaçlı Merge için ayarlanabileceğini söyledi. İşlerin doğru yönde ilerlediğinin bir başka göstergesi de Ethereum Vakfı’nın bu hafta başlarında PoW mainnet’ini ve PoS konsensüs katmanı hata ödül programlarıyla tek programda ‘birleştirdiğini’ açıklaması. Genel olarak, Ethereum’daki hataların bildirilmesi için maksimum ödül şu anda 250.000 dolar, ancak bu miktar, mainnet için ayarlanan genel testnet’lerinde yapılan yükseltmeler gibi zamanla iki katına çıkarılabilir.

Yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen Ethereum fiyatı, kripto para piyasalarındaki genel düşüş trendinden de etkilenerek, değer kaybetmeye devam ediyor. ETH fiyatı son 24 saatte yaklaşık yüzde 4,93’lük bir düşüş yaşadı ve şuan 1.936 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Eth son bir yılda yaklaşık yüzde 42,9’luk büyük bir düşüş yaşamış gibi görünse de, bu kayıpların yüzde 36,6’sını son bir ay içerisinde gerçekleştirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku