Bloomberg: SEC, Spot Bitcoin ETF’lerine Bu Tarihte Onay Verecek

247
Bloomberg analistlerine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), en geç gelecek yıla kadar spot Bitcoin (BTC) ETF’lerini onaylayabilir.

SEC, borsaların yasal tanımını genişletiyor

Bloomberg finans stratejistleri James Seyffart ve Eric Balchunas, SEC’in son zamanlardaki “borsanın” yasal tanımını genişletme önerisinin, düzenleyici kurumun geçen yıl boyunca çok sayıda talebi reddettikten sonra 2023’te spot BTC ETF’lerini onaylamaya hazır olduğu anlamına gelebileceğini söylüyor. Balchunas paylaştığı bir tweet’te, ” Spot Bitcoin ETF’lerinin 2023 yazının başlarında onaylanacağını düşünüyoruz. SEC, kripto platformlarını SEC yönetmelikleri kapsamına alacak olan ‘borsa’ tanımını genişletmeyi teklif ediyor. Bundan sonra onaylanma bir yıl sürebilir. ETF’lere yeşil ışık yakılacak.” ifadelerini kullandı. Dosyalanan belgeye göre, SEC’in önerisi, 1934 tarihli Federal Borsa Yasasını “menkul kıymetlerin alıcılarını ve satıcılarını bir araya getirmek için firma dışı ticari çıkar ve iletişim protokollerinin kullanımını sunan sistemleri içerecek” şekilde değiştirecek.
4 Uzmandan Kritik Bitcoin Yorumu: Yılın Geri Kalanında Neler Bekleniyor?
 
 SEC Başkanı Gary Gensler daha önce komisyonun vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerine karşı dostane olacağını belirtmiş olsa da, herhangi bir spotETF’yi onaylamadı. Geçen yıldan bu yana Komisyon, elektronik tabanlı borsa NYSE Arca, hisse senedi borsası Cboe BZX Exchange, ABD merkezli ETF sağlayıcısı VanEck ve finansal hizmetler devi Fidelity’nin spot BTC ETF’leri oluşturma tekliflerini reddetti. Bitcoin ETF Bitcoin ve diğer kripto paralardan oluşmuş bir yatırım sepeti ve portföyüdür. Yatırımcılar, ETF’ler sayesinde yatırımlarını çeşitlendirerek risklerini de minimize etmiş oluyorlar.

Bloomberg, Bitcoin için kritik direnç seviyesini açıkladı

BNN Bloomberg’in yayınladığı bir rapora göre, lider kripto para birimi kısa vadede fiyat artışına şaret eden bir teknik bir model izliyor. Bitcoin’in fiyat tablosundaki üçgen formasyonu giderek daralırken, BTC üçgenin üst ucunda yer alıyor. Bu oluşum, Bitcoin için fiyat artışını gösteriyor. BTC, 45.300 doları kırarsa, Fibonacci uzantılarının popüler teknik analiz tekniğine dayalı olarak 50.450 dolar ve 54.000 dolara ulaşabilir. Fiyatın ne yükseliş ne de düşüş yönünde net biçimde hareket etmediği, yatırımcıların kararsız kaldığı durumlarda ortaya çıkan üçgen modelleri esnasında arz ve talebin benzer seviyede olması sonucunda fiyat dar bir aralığa sıkışır. Modelin tamamlanması ve alıcı ile satıcılar arasındaki dengenin bozulmasından sonra  fiyatta sert bir yükseliş beklenir.

ABD Merkez Bankası’nın beklendiği gibi faiz oranlarını artırmasının hemen ardından, Bitcoin ivme kazandı ve son yedi gün içinde yaklaşık yüzde 7 arttı. Bu yükselişin büyük bir kısmı, büyük Wall Street şirketlerinin artan ilgisiyle kurumsal ticarete atfedildi. Bitcoin ayrıca, Fed’in enflasyonu düşürme hamlelerinde daha agresif olacağını söylemesinin ardından hisse senetlerinin yaşadığı kısa vadeli zayıflıktan kaçınmayı başardı. Intotheblock tarafından paylaşılan verilere göre, Bitcoin Pazartesi günü bir ay içinde en büyük borsa çıkışına tanık oldu ve 15 bin BTC borsalardan taşındı. Tarihsel olarak, büyük borsa çıkışları her zaman BTC fiyatında önemli bir artıştan önce geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Dailyhodl.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku