BlackCoin (BLK) Nedir?
BlackCoin (BLK) Nedir?

BlackCoin (BLK) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BlackCoin (BLK) nedir? adlı konu başlığımızı Kriptoarena.com olarak, bu makalemizde yanıtlıyoruz. Proje Joshua Bouw tarafından Şubat 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. BLK Coin tamamen PoS algoritması konseptine dayanmaktadır. Özellikle BLK Token’ları, “bahis yapan” ya da Token’larını ağda kilitleyen kullanıcılar tarafından oluşturulmuştur. Bu Token’lar her basıldığında, sistemi güvende tutabilmek için yıllık %1’lik bir hisse oluşturur. Ayrıca eşler arası ve merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak işlev gördüğü için, diğer kripto para birimleri gibi, yüksek şeffaflık söz konusu olmaktadır.

BlackCoin özellikleri neler?

  • Şeffaf defter: Platform, halkın bankası olarak çalışmaktadır. Proje işlemleri izleyen herhangi bir merkezi otoriteye sahip olmayan halka açık bir Blockchain’e sahip olmaktadır. Özellikle üçüncü bir tarafın olmaması, banka geçmiş kayıtlarının ve işlemlerinin tutulması açısından tamamıyla şeffaf duruma getirmektedir.
  • Çevre dostu platform: PoS protokolü üzerinde çalıştığından, güç tüketen madencilik donanımına gerek kalmaz. Özellikle kripto paralar, cüzdan miktarlarına göre stake edilmektedir. Daha sonra kullanıcıların madencilik blokları üzerinde zaman harcaması gerekmez.
  • Açık kaynak yazılım: Buradaki BlackCoin Wallet açık kaynaklı bir yazılım olmaktadır. Özellikle dünyanın her tarafından herkes kullanabilmektedir. Proje güvenliği de kolaylıkla denetlenebilmektedir.
  • Kullanıcı gizliliği: Proje tam bir kullanıcı anonimliği sağlamaktadır. Özellikle BLK cüzdanı üzerinden yapılan işlemler kişisel bilgi gerektirmemektedir. Bu sebeple yalnızca şeffaf değil, ayrıca gizlilik de sunmaktadır.
  • Iris: Buradaki özellik kripto para desteği sunan çok imzalı bir cüzdan özelliği olmaktadır. Özellikle kullanıcılar, Iris özelliğini kullanıp BLK ağındali varlıklarını oluşturabilir.
  • Payblk: BLK Coin’in sunduğu bir başka çok amaçlı cüzdan olmaktadır. Payblk tam 7 farklı platformu destekleyen açık kaynaklı bir yazılımdır. Özellikle çoklu imza özelliğine sahip olmaktadır. Ayrıca bireysel kullanıcılar ve kuruluşlar için de oldukça uygundur.
  • BlackHalo: Bu çözüm dünyanın ilk sözleşme yazılımıdır. Buradaki BlackCoin’in aracıları ve bütün bu tür üçüncü tarafları kaldırmak için sunduğu çözümdür. Ayrıca BackHalo üçüncü taraf rolünü yerine getiren otomatik bir yazılıma sahip eşsiz bir çift para yatırma sistemi imkanı sunmaktadır.

Avantajları neler?

  • Proje oldukça yüksek işlem takas hızlarına sahip olduğundan çevrimiçi havale yapmak için kullanılabilmektedir.
  • Ayrıca diğer kripto para birimlerine benzer şekilde, online olarak sipariş edilen herhangi bir şeyin ödemesi için de kullanılabilmektedir.
  • Tüm bunlara ek olarak, ağdaki düşük işlem ücretleri ve yüksek güvenlik, onu toplu olarak benimsemek üzere ayarlamak için birlikte çalışmaktadır.

BlackCoin (BLK) nedir? Nasıl satın alınır?

Şu anda BLK ile işlem yapılabilen borsalar; PancakeSwap (V2), EXMO ve Bittrex’tir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

İlk adım olarak BLK listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonrasında borsanın hesap açma adımlarını izleyin. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay süreçlerini de tamamlayın. Bir diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını izleyin. Son adım olarak ise istenilen bakiye tutarınca BLK Coin’i seçerek alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

BlackCoin (BLK) Nedir?