Bitcoin Piyasası Ayakta: BTC’ler FTX’ten Binance’e Taşınıyor!

858

Son günlerde kripto para borsalarının verileri incelendiğinde, FTX’in Bitcoin varlıkları Ocak ayında 80.000 iken Kasım ayında 6.000’e kadar düştü fakat lider kripto para borsası Binance şu anda 640.000’den fazla Bitcoin’e sahip!

Binance’ın Bitcoin varlıkları katlanarak artıyor

Geçtiğimiz iki gün içerisinde, kripto para borsası olan FTX’ten Binance’e yaklaşık 20.000 Bitcoin transfer edildi ve bu sayede Binance’in toplam Bitcoin varlıkları 640.000’in üzerine çıktı. Bu arada, FTX’in varlıklarına bakıldığında ise 2022’nin başında borsa, 80.000 BTC’ye sahip iken 8 Kasım itibariyle bu tutar 6.000 BTC’ye gerilemiş durumda. FTX, 2022 yılının ilk dört ayı boyunca BTC varlıklarını katlayarak arttırmaya devam ediyordu, hatta 120.000 Bitcoin ile zirveyi bile görmüştü. Ancak, haziran ayında işler tersine döndü ve borsanın BTC varlıkları o zamandan beri istikrarlı bir şekilde düşüşe geçti.

Bitcoin Piyasası Ayakta: BTC'ler FTX'ten Binance'e Taşınıyor!

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ise duyurusunu, FTX ve Alameda Research‘ün bir likidite kriziyle karşı karşıya olabileceğine dair çıkan söylentilerin hemen ardından yaptı. Ünlü CEO, yaptığı açıklamada Binance’in FTX borsasının tokeni olan tüm FTT varlıklarını tasfiye ettiğini belirtti. Yapılan açıklamanın beraberinde Binance’ın BTC varlıklarında bir düşüş görüldü. Binance CEO’sunun açıklamalarının ardından FTX CEO’su Sam Bankman Fried da boş durmadı. CEO, yaptığı açıklamalarla yatırımcıların endişelerini gidermeye çalışsa da piyasada hala yaşanan krizin etkileri görülüyor. Buna ek olarak kriz, BTC rezervlerini de etkilemiş durumda.

FTX kripto para kaybetmeye devam mı ediyor?

Bitcoin (BTC) kaybına ek olarak FTX’de, yerel tokeni olan FTT ve Solana ( SOL) da da önemli kayıplar görülüyor. CryptoSlate verilerine göre, FTT 1 Kasım’da 26 doların üzerinde işlem görüyordu ancak token son 24 saat içinde yüksek volatilite yaşadı, %30 oranında bir düşüş gördü ve da 15.40 dolara kadar gerilemesine neden oldu. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, lider kripto para borsalarından olan FTX’de yaşanan ardı arkası kesilmeyen krizler, yatırımcıların da paniklemesine sebep oldu. Yaşanan panik dalgasının ardından kullanıcıların borsadan yüktü miktarda para çekme işlemi gerçekleştirdikleri görüldü.

BTC, FTT ve SOL kayıplarının yanı sıra, Santiment verilerine göre, borsada bulunan Ethereum ( ETH ) rezervi de son iki günde %99 oranında düştü. Blockchain analitik şirketi, FTX’in ETH rezervinin dakikada 500 ETH kaybettiğini belirtti.

Binance zirveyi görüyor

FTX’in yanı sıra Binance’in hazinesi bu ayın başından beri yükseliyor. Lider kripto para borsasının rezervi şu anda 43 milyar dolar seviyesinde ilerliyor. Arcane Research’te tecrübeli bir analist olan Vetle Lunde, Binance’in spot hacim hakimiyetinin ücret kaldırma politikasının ardından %50-60’tan %80-90’a kadar yükseldiğini açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cryptoslate
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku