Bitcoin İvme Kazandı: İşte Kritik Veriler ve Analist Yorumu!

1.771
Uzun süren bir düzeltme aşamasından sonra NASDAQ 100’den gelen destek, Perşembe günü  Bitcoin (BTC) ve  kripto para piyasasına ivme kazandırdı. Cuma günkü bir başka teknoloji hisse senedi rallisi, Bitcoin’in 36 bin dolar seviyelerinden 41 bin dolara ulaşmasını sağladı. BTC yüzde 11 oranında artarak  41.590 dolara kadar yükseldi. BTC, an itibariyle 41.463 dolardan işlem görüyor.

Korku ve Açgözlülük endeksi ilk kez turuncu bölgeye geldi

Bitcoin sonunda 40 bin dolar seviyesini geçerken, Solana (SOL) yüzde 10, Ethereum (ETH) ise yüzde 11 oranında yükseldi. ETH, kritik 3 bin dolar seviyesini geçmeyi başardı. Meydana gelen ralli, 24 Ocak’ta 1.489 milyar dolara düştükten sonra kripto para piyasasının değerini tekrar 1.850 milyar dolar seviyelerine çıkardı. Cuma günkü Bitcoin rallisi, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksinde 20/100’den 33/100’e bir sıçramaya yol açtı. Bu, endeks’in 28 Aralık’ta 41/100’de durmasından bu yana kırmızı bölgeden çıkan ilk hamlesi oldu. Bitcoin’in Kasım ayındaki 68.979 dolarlık zirvesinden sonra 33 bin doların altındaki seviyelere düşüşü, endeksi Ocak ayının en düşük seviyesi olan 8/100’de çekmişti. Turuncu bölgeye geri dönüş, Bitcoin satın alma sinyali olarak değerlendirilebilir.
Perşembe günü, NASDAQ 100 yüzde 3.74 düştü. NASDAQ 100’ü Perşembe ve Cuma gününe kadar takip eden Bitcoin, borsanın Cuma günü toparlanmasıyla harekete geçti. Amazon.com kazançları, Perşembe günü Bitcoin fiyatına ivke kazandırdı.  Her ne kadar BTC düşen trendi kırıyor olsada, bazı olumlu sinyaller için henüz erken. Uzun vadede hala bazı büyük engeller var. Çünkü Mart ayında FED’in yapacağı açıklamalar bir süre daha fiyat üzerinde baskı oluştuabilir. Bununla birlikte FED’in Mart ayında bir faiz arttırımına gidecek olmasının baskısının son birkaç haftada zaten hissedildiğini ve bu nedenle artık yeni bir düşüşün olmayacağını düşünen analistler de var.

 Analistten kritik Bitcoin yorumu

Amazon başta olmak üzere Amerika’da bazı teknoloji hisselerinde artışlar görüldü. Dolayısıyla bu durum BTC’yi olumlu etkiledi. Bunu yanı sıra önde gelen analistlerden Pentoshi daha önce yaptığı açıklamalarda, 31 bin dolar ile 36.500 dolar aralığını, “büyük yatırımcıların satın aldığı alan” olarak nitelendirmişti.

Bu nedenle bahsi geçen seviyelerde oluşan konsolidasyon sonrasında bir satın alma baskısının etkilerini de görüyor olabiliriz. Ayrıca Pentoshi bu aralıkta büyük oyuncuların short pozisyonları kapatacağını da vurguluyor. Bu da piyasada yeni bir yükseliş beklentisi oluşturabilir.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Fxempire.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku