Bitcoin Dominansı Düşüyor: BTC’de Düşüş Derinleşecek mi?

1.152
Önde gelen altcoin’ler ivme kazanırken, Bitcoin (BTC) son iki gün içinde pazar hakimiyetinde keskin bir şekilde düşüş gördü. BTC, an itibariyle 46.346 dolardan işlem görüyor.

Kurumsal yatırım ve staking’e yönelik ilgi, altcoin rallisini tetikledi

Uzmanlara göre, kurumsal yatırım ve staking’e olan ilgi altcoin’lerdeki ralliyi tetiklemiş olabilir. Bitcoin piyasa hakimiyeti, Perşembe günü yüzde 40.9 iken Cumartesi günü yüzde 40,9’da kaldı. BTC, hafta boyunca yüzde 5 oranında işlem görürken, küçük çapta altcoin’ler ön plana çıktı. Buna rağmen, BTC, Mart ayında önemli kazanımlar elde etti. BTC, 48 bin dolar ile Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmayı başardı. Ethereum (ETH), Solana (SOL), Terra (LUNA) ve Avalance (AVAX), son yedi gün içinde yüzde 11 ila yüzde 38 arasında kazanımlar ile çarpıcı performans sergilediler. ETH kazançları artmaya başlarken, hisse kanıtı (PoS) modeline geçiş, diğer birçok altcoin‘e olan ilgiyi artırdı. BTC’nin 2021 rallisinde önemli bir faktör olan kurumsal ilgi,  altcoin’lerin ivme kazanmasında rol oynadı.
Coinshares ve Grayscale gibi fon yöneticileri yakın zamanda profesyonel yatırımcılara yönelik yeni ürünlere SOL, ADA ve diğer altcoin’leri dahil etti. SOL da hafta boyunca artış kaydetti, ayrıca piyasa değerinde 40 milyar doları aştı ve altıncı en büyük kripto para birimi haline geldi. LUNA, topluluğu tarafından yapılan büyük BTC alımı ve sabit bir yanma oranı tokeni desteklediğinden, LUNA  yüzde 25 artışla 112 dolar gibi rekor bir seviyeye yükseldi. LUNA topluluğu, stablecoin TerraUSD’i rezerv olarak kullanmak için devasa miktarda BTC satın alıyor.

Uzun süren rallilerde Bitcoin dominansı düşme eğiliminde oluyor

Şimdiye kadarki en düşük BTC hakimiyeti, 2017’de birkaç altcoin’in ilk lansmanı sırasında gözlemlenen yaklaşık yüzde 37’idi. BTC’nin hakimiyeti daha sonra yüzde 70’in üzerine keskin bir şekilde çıkarken, 2021’deki büyük ralli sonrası BTC dominansı yüzde 42 civarında kaldı.
Tokenin hakimiyeti, piyasa uzun bir ralli gördüğünde düşme eğilimindedir ve en son boğa koşusu benzer sonuçlar verdi. Bu eğilimin devam edip etmeyeceği ise henüz belli değil.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), “Kripto varlıklar ile ilgili yasal düzenlemelere ilişkin ülke örnekleri” başlığıyla 68 sayfalık yayınladığı rapor önemli detaylar içeriyor.
 
IntoTheBlock’tan gelen veriler, Bitcoin’i en az bir yıldır elinde tutan uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin bakiyesinin bugün 12 milyon BTC’lik yeni bir ATH’ye ulaştığını gösteriyor. Rapora göre, uzun vadeli yatırımcılar şu anda yaklaşık 12 milyon Bitcoin’lik rekor bir tutara sahip. Bu adreslerin uzun vadede BTC tutması, satış baskısını azaltmaya ve Bitcoin’in bir değer deposu olduğu inancını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Verilere göre, bu BTC’lerin çoğu 15 bin dolar ile 55 bin dolar fiyat seviyesi arasında alındı. Bu, yatırımcıların çoğunun, alım fiyatlarının altında işlem gördüğü için varlık sınıfını elinde tutmaya devam edeceğini gösteriyor.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku