Bitcoin Büyük Bir Dönüm Noktasına Ulaştı! İşte Ayrıntılar!

649

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 11 Eylül’de 700.000’inci bloğunu kaydetti. Bu noktada, kripto para biriminin toplam arzının yüzde 89,58’i zaten ihraç edildi. Dolaşımdaki toplam kripto para sayısı şu anda 18.812 milyondur.

Tarihsel olarak Bitcoin (BTC)’deki madencilik zorluğu

Önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin (BTC)’in 19 Ekim 2019’da 600.000 blok kaydettikten sonra başka bir dönüm noktasına ulaşması 693 gün sürdü. O zamanlar, Bitcoin fiyatı Bitstamp borsasında 7.960 dolardan kapanıyordu. Basın zamanında, kripto para birimi, 600.000’inci bloğun kaydedildiği günden itibaren yüzde 463 artışla 44.835 dolardan işlem görüyor.

Ortalama olarak, her 10 dakikada bir yeni bloklar oluşturuluyor. Ancak bir blok üretmenin tam olarak ne kadar süreceğini tahmin etmek imkansıza yakındır. Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin madencilik zorluğu çok yüksek olduğunda, blok üretimi önemli ölçüde yavaşlayabilir. Neredeyse on yılın en uzun blok üretim süresi olan tek bir bloğun kazılması neredeyse 122 dakika sürdü.

Bitcoin’in madencilik süreci 2140 yılına kadar sürecek

Çinli madenciler, bu yılın başlarında kripto para sektörünün yaşadığı ülke çapındaki baskı nedeniyle ekipmanlarını kapatmaya başladı. Daha sonra, Bitcoin (BTC)’in tüm tarihindeki en büyük negatif zorluk ayarlamasından önce bir blok üretmek için gereken ortalama süre yaklaşık 13 dakikaya yükseldi. Bunlara ek olarak, 11 Mayıs 2020’den itibaren madenciler her geçerli blok için 6.25 BTC ödülü almaya başladı. Bitcoin’in ihraç oranının yüzde 50 oranında kesildiği dört yıllık halving olayı, her 210.000’inci bloktan sonra gerçekleşir.

Bitcoin’in toplam arzı yalnızca 21 milyon token’la sınırlıyken, Blockchain’de üretilebilecek maksimum blok sayısı belirli değil. Zincir, kabaca 2140 yılında gerçekleşmesi beklenen tüm kripto paralar çıkarıldıktan sonra bile daha uzun olmaya devam edecek. Madenciler, işlemleri onaylamak ve ücret almak için zincire daha fazla blok eklemeye devam edecek. Bu nedenle, insanlar yeni paralar transfer etmeye devam ettiği sürece, zincire yeni bloklar eklenmeye devam edecektir. Öte yandan, geçtiğimiz salı gününe kadar 50 bin doların üstünde kalarak yükseliş eğilimi gösteren lider kripto para birimi olan Bitcoin, yazım sırasında 45,553 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku