Bitcoin (BTC)’de Kritik Metrik ”Aşırı Korku” Bölgesinde!

106

Bitcoin (BTC) 39 bin dolarlık düşüşten sonra toparlanamadığı için trader’lar şu anda aşırı korku içinde. Bitcoin, 15 Mart’tan bu yana ilk kez 39 bin doların altına düştüğü için, çoğu piyasa katılımcısı, lider kripto para biriminin fiyat hareketlerini takip eden diğer altcoin projelerinin bir başka güçlü konsolidasyonunu beklerken, kripto para yatırımlarını tasfiye etmeye başladı.

Bitcoin piyasasına artık “aşırı korku” hakim oluyor

Ünlü “Korku ve Açgözlülük” göstergesi şu anda 23 değerinde ve piyasanın aşırı korku içinde olduğunu ve önde gelen kripto para Bitcoin, 40 bin dolara geri dönene kadar büyük olasılıkla bu gösterge içinde kalacağına işaret ediyor.Kaynak: Alternatif.me

12 Nisan’dan bu yana Korku ve Açgözlülük endeksi 30 değerinin üzerine çıkamadı, bu da piyasanın iki haftadır belirsizlik içinde kaldığını gösteriyor. Hem sosyal duyarlılıkta hem de piyasa duyarlılığında böyle bir düşüş, Bitcoin fiyat hareketlerinde 46 bin dolarlık direnç seviyesini daha fazla geçemeyip 20 günlük bir düşüş trendine başladıktan sonra gerçekleşti.

Korku ve Açgözlülük Endeksi nasıl hesaplanır?

Endeksin geliştiricisinin web sitesine göre, Fear and Greed endeksi volatilite, piyasa momentumu, sosyal medya, hakimiyet ve trendler dahil olmak üzere altı kaynağa dayalı olarak hesaplanıyor. Yedinci kaynak olan anketler şu anda duraklatılmıştır ve sayılmamaktadır. Endeks, çeşitli piyasa ve sosyal verileri derleyerek, piyasanın mevcut hissini doğru bir şekilde ortaya çıkarmaya çalışmakta ve piyasada yatırım yapmak isteyenlere ortalama bir trader’ın aklında gerçekte ne olabileceğini göstermeye çalışmaktadır.

En büyük ve en önemli iki veri kaynağı volatilite ve piyasa momentumu olarak ifade edilmektedir. Bitcoin’in volatilitesi, piyasanın çöküşü sırasında ortalama 30 ve 90 günü aştığında, trader’ların aktif olarak pozisyonlarını sattığını gösterdiğinden, endeks aşırı korku yönüne doğru eğilim göstermeye başlamaktadır. Bu durum ise piyasada daha da fazla baskı ve korku meydana getirmektedir. Şu anda, Bitcoin son 24 saatte yüzde 2,62 kayıpla 38.434 dolar seviyesinden işlem görüyor. BTC son 24 saatlik işlem hacmi 29.655.369.551 dolar düzeyinde gerçekleşti. CoinMarketCap tarafından piyasa değerine göre yapılan sıralamada BTC, 739.148.251.719 dolar piyasa değerine sahip. Kripto para piyasası ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku