Bitcoin (BTC) Sevdası Bu Ülkeyi İflasa Sürükleyebilir!

980

Hatırlayacağınız üzere yaptığı birçok Bitcoin hamlesiyle beraber tarihe geçen El Salvador, kripto para piyasasının yaşadığı sert düşüş nedeniyle zarara uğrarken, Bitcoin (BTC) endeksli devlet tahvilleri nedeniyle borç riskiyle karşı karşıya bulunuyor. İşte detaylar…

El Salvador, Bitcoin alımı yapmaya devam ediyor

Son günlerde kripto paralarda yaşanan sert düşüş birçok yatırımcıyı son derece önemli kayıplara uğratırken, yaptığı birçok Bitcoin hamlesiyle dikkat çeken El Salvador’a pahalıya patladı. Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Twitter paylaşımına dayanarak yapılan tahminlere göre El Salvador, en az 1391 Bitcoin satın alımında bulundu. Açıklanan Bloomberg raporlarına göre Orta Amerika ülkesinin kripto yüzünden 40 milyon dolarlık bir zararı olduğu belirtildi.

El Salvador Başkanından Çarpıcı Bitcoin Yorumu: 5 Tahmin!

Bu zararların sadece kripto yatırımı ile olmadığı ve Bitcoin’e endeksli devlet tahvillerinden de ülkenin büyük bir zarara uğradığı tahmin ediliyor. Birçok uzman ise bu durumun ülkenin mali durumunu daha da sıkıştırdığı görüşünde. Tahmini olarak 24 milyar dolardan fazla devlet borcunun temerrüde düşme olasılığının da arttığı düşünülüyor. Bütün bunlara rağmen hükümetin Bitcoin (BTC) inadı sürüyor. El Salvador, yaşanan son düşüşle beraber 500 Bitcoin daha satın alarak, toplam rezervlerini 1900 Bitcoin’e çıkarmış bulunuyor. Hatırlayacağınız üzere Orta Amerika ülkesi, lider kripto para birimini geçtiğimiz yılın Eylül ayında resmi para birimi haline getirmişti.

Devlet Başkanı Bukele, Bitcoin’de inatçı!

Yoksul Orta Amerika ülkesinin yirmi yıl önce doları ulusal para birimi olarak kabul etmesi nedeniyle, El Salvador borçlarını ödemek veya harcamaları artırmak için kendi parasını basamıyor. Yani ülke kendi harcamalarını kısmak veya harcamalarını sürdürmek için daha fazla borç almak zorunda.

Bir diğer yandan Devlet Başkanı Bukele, El Salvador’un kıyısında tamamen BTC ile finanse edilecek bir şehir oluşturacaklarını duyurmuştu. “Bitcoin Şehri’nin”, uluslararası bir havalimanına sahip olacağı ve vergiden muaf olacağı ifade edilmişti. Bununla beraber lider kripto para biriminin El Salvador halkında günlük kullanımı da aktif bir şekilde bulunmuyor. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre, hükümetin günlük kripto para işlemlerini kolaylaştırmak için tasarladığı Chivo Cüzdan uygulamasını indiren El Salvadorluların yüzde 80’si uygulamanın hediye olarak verdiği 30 doları harcadıktan sonra kullanmaya devam etmedi. Daha fazla Bitcoin haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku