Bitcoin 40 Bin Doların Altında: İşte Düşüşün Arkasındaki Olası Neden!

53
Bitcoin (BTC), Çarşamba günü önemli bir destek seviyesinin altına düştü ve kripto para piyasasında toplu tasfiyeleri tetikledi. BTC’nin düşüşü, doğrudan önde gelen ABD teknoloji hisse senetlerindeki düşüşe bağlı görünüyor.

Nasdaq 100 endeksindeki düşüş, Bitcoin (BTC)’i etkiledi: Yüksek korelasyon

Bitcoin, son 24 saatte yüzde 5’in üzerinde düştü ve an itibariyle 38.707 dolar civarında işlem görüyor. Nasdaq 100 endeksi, çeşitli ekonomistlerden gelen resesyon söylentilerinden sonra Salı günü yaklaşık yüzde 4 düştü. Teknoloji hisselerindeki kayıplar Bitcoin’i de etkiledi. BTC, bu yıl ABD teknoloji hisseleri ile aşırı derecede yüksek korelasyonda kaldı. Bloomberg verilerine göre, BTC ve ABD teknoloji hisseleri arasındaki korelasyon da Nisan ayının başlarında rekor seviyeye ulaştı.
BTC’nin enflasyon ve para politikası gibi makro faktörlere duyarlılığı, hisse senetleri ile daha uyumlu hale gelmesine neden oluyor Bu durum, aynı zamanda BTC’nin güvenli liman olma imajına da zarar verdi. Yine de BTC, bu yıl çoğu büyük teknoloji hissesinden biraz daha iyi performans gösterdi. Santiment şu açıklamayı yaptı.
Bu korelasyon, 2022’nin büyük bir bölümünde devam ediyor ve Bitcoin, için risk teşkil ediyor. Uzmanlara göre, korelasyonun ortadan kalkması şart. Bu, boğa koşularının başlaması için ana koşul konumunda.

Tekonoloji hisseleri, neden düşüyor?

 Nasdaq’ta meydana gelen düşüş, büyük teknoloji şirketlerinden gelen zayıf kazanç korkularından kaynaklandı. Google’ın sahibi Alphabet, yüzde 4 düştü. Yatırımcılar ayrıca, şirket geçmiş beklentileri aşmayı başarsa da, Microsoft hisselerinide satıyor. Tesla, CEO Elon Musk’ın Twitter satın alımını finanse etmek için şirketteki bazı varlıklarını satabileceği korkusuyla yüzde 12 değer kaybettiği için düşüşlere de önemli bir katkıda bulundu.
Analistten Uyarı: Bitcoin Dönüm Noktasında
Genelpara  kripto piyasası da büyük teknoloji hisselerine paralel olarak düşüş kaydetti. Piyasadaki son kayıplar, son 24 saatte kapatılan uzun pozisyonlarda 290 milyon doları gördü, bu iki haftanın en yüksek seviyesi. BTC, tasfiye edilen pozisyonlarda 109 milyon dolar görürken, Ethereum tasfiyeleri 88 milyon dolar oldu.  Genel kripto para piyasasındaki manzara, Bitcoin’inkine oldukça benzer. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) da yüzde 5,30 değer kaybettiı ve şu anda 342 milyar dolarlık piyasa değeri ile 2.858 dolardan işlem görüyor. ETH fiyat hareketi, BTC ile neredeyse benzer bir grafik gösteriyor. Ancak Ethereum balinaları dipten satın alıyor.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku