Biden Yönetimi Kripto Para Stratejisini Yayınlamaya Hazırlanıyor

228

Biden yönetiminin önümüzdeki ay gibi oldukça erken bir tarihte piyasaya sürülecek kripto para piyasası hakkındaki resmi yönergenin üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

ABD milletvekilleri ve kripto para yasal düzenlemeleri

Bloomberg’in yakın tarihli bir raporuna göre, Beyaz Saray yönergesi, kripto para birimlerinin faydalarını ve risklerini inceleyen hükümet tarafından hazırlanan bir strateji sunacak. Şu anda, hazırlanan yönerge ile ilgili olarak ilgili resmi bir bildirim yapılmadı. Bununla birlikte, çeşitli üst düzey yetkililerin aynı konuyu görüşmek üzere toplantılar düzenlediği bildiriliyor. Önümüzdeki haftalarda Başkan Joe Biden’a planın bir taslağını sunmaları bekleniyor. Not olarak, Biden yönetimi tarafından geliştirilen çerçevenin bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC), bu durumda dijital bir doları kapsadığı söyleniyor. Geçen hafta, Fed aynı konuda bir Beyaz Kitap yayınladı, ancak Beyaz Saray ve Kongre tarafından onaylanmadan projeye devam etme niyetinde olmadığını açıklıyor.

Kripto endüstrisini düzenlemek, ABD’nin sahip olmadığı yasal bir çerçevesi olmayan bir girişimdir. Geçmişte, farklı yasa koyucular ve politikacılar, bunların nasıl çerçevelenmesi gerektiği konusunda farklı görüşlere sahip olsalar da düzenleyici önlemler çağrısında bulundular. Örneğin, Wyoming Senatörü Cynthia Lummis, pozitif düzenlemenin sektöre fayda sağlayabileceğini söyledi. Senatör Elizabeth Warren gibi diğerleri ise kripto madencileri, borsalar ve genel olarak kripto para piyasası hakkında daha eleştirel davranarak onları “berbat bir yatırım” olarak nitelendirdi. Merkezi olmayan finansı (DeFi) desteklediğini söyleyerek endüstrinin durdurulmasını istedi. İkincisi, onun görüşüne göre, “kripto dünyasının en karanlık kısımlarından biri”.

Resmi yönergenin, CBDC veya dijital doları da kapsadığı belirtiliyor

Geçen ayın ortalarında Senato, faydaları, riskleri ve düzenlemeleri hakkında çok sayıda çelişkili görüşü betimleyen stablecoin’ler hakkında bir oturum düzenledi. Senatör Patrick Toomey’in beğenileri, kripto para piyasasının işlem maliyetlerini düşürürken işlem hızını ve ödeme sistemlerine erişimi artırdığını söyledi. Öte yandan, Senatör Sherrod Brown gibi muhalifler, tüm yatırımcıların parasını kaybetme riskini söyleyerek stablecoin’leri “vahşi finansal spekülasyon” olarak nitelendirdi. Şu anda, emtia olarak sadece Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) belirlendi. Bu nedenle bunlarla ilgili yatırımlar Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından denetleniyor. Diğer kripto para birimleri henüz belirsizlik içinde kaldı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun uyumsuzluk nedeniyle onların peşine düşüp düşmeyeceğinden bir şekilde emin değil.

SEC ve Ripple arasında devam eden bir dava, kripto endüstrisi için meseleleri daha da netleştirebilir. XRP topluluğunun bir parçası olan avukatlar, davanın bu yılın başlarında, kazanan tarafta Ripple ve XRP ile sona ereceğini düşünüyor. SEC Başkanı Gary Gensler kısa süre önce, para toplayan tüm kripto para projelerinin menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu söyleyerek aynı konuda biraz netlik sağlamaya çalıştı. Önerilen kripto yasaları hakkında tartışmalar yürüten diğer ülkeler arasında Rusya ve Hindistan yer alıyor.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Dubai’de bir kripto merkezinin geliştirilmesini desteklerken düzenleyici kurumlar kuran bu ülke daha gelişmiş durumda. Kripto para piyasası ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku