“Derin Konsolidasyon” Analistler, Altın İçin Tahminlerini Duyurdu!

236

Altın fiyatı, 1860 doların üzerindeki günlük zirvelerde seyrederken ve ABD dolarındaki artışı ve hazine getirilerini görmezden gelerek perşembe günkü düşüşü tersine çevirmek istiyor. Çin’in borçlu emlak sektörü sıkıntıları ve enflasyonla mücadele için daha hızlı para politikası sıkılaştırma riskleri arasında piyasa havası temkinli olmaya devam ediyor. Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni Fed Başkanını açıklamasından önce geleneksel güvenli liman altını tutmak için acele ediyor. Kriptoarena.com olarak piyasadaki uzmanların değerli metal hakkında önemli analizlerini inceliyoruz.

Altın için bu hafta nasıl geçti?

Geçtiğimiz cuma günü Asya seansında altın fiyatı yatay hareketine devam etmesine rağmen yukarı doğru hareket etti. Sarı metalin fiyatı, önceki 1.858,10 dolar ile 1.860,42 dolar arasındaki aralığın dışına çıkarak yeni 1.861,77 dolar seviyesine ulaşmayı başarıyor. ABD doları da gece boyunca ara verdikten ve hafta başında kaydedilen 16 ayın en yüksek seviyesinden geri çekildikten sonra yükselişe geçti. ABD dolar endeksi DXY, çarşamba günü 96.226 ile Temmuz 2020 ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen en son 95.600’de işlem görüyordu.

Piyasa uzmanları şu anda altın yatırımlarını mükemmel bir riskten koruma aracı yapan ancak aynı zamanda daha güçlü bir dolar beklentilerini destekleyen stagflasyon riskleri konusunda endişeli olduklarını belirtiyor. Dolardaki hareket, şu ana kadar dünya çapında artan enflasyon karşısında merkez bankasının sıkılaştırma beklentilerindeki sapmayla destekleniyor. Bu haftaki ABD Bireysel Yatırımcı Satışları, yükselişe neden olan geçen haftaki enflasyon sürprizinin hemen ardından beklentileri aştı. Ek olarak, bu arada Avrupa’da COVID-19 yeniden yükselirken, araba satışları art arda dördüncü ay düşüşünü sürdürüyor ve merkez bankacıları oranları düşük tutma sözü veriyor.

Analistlere göre altında konsolidasyon derinleşebilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, İngiltere Merkez Bankası (BOE) ekonomistlerinden Huw Pill ve ABD Merkez Bankası (FED) yetkilileri Christopher Waller ve Richard Clarida ile merkez bankası konuşmacılarına odaklanacak. Önümüzdeki hafta, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın OCR’lerine karar verirken ne kadar sert bir tutum izleyecekleri ortaya çıkacak. Ancak, piyasa uzmanlarına göre “yalnızca” 25 baz puanlık bir artış elde edilmesi durumunda, yerel piyasalar kendilerini gerçek bir hayal kırıklığına hazırlayabilir. Bu durum altın piyasasına da önemli etkilerde bulunabilir.

Uzmanlar bu durumun dolarda başka bir artışa yol açabileceğini ve nihayetinde altın fiyatları üzerinde baskı oluşturabileceğini düşünüyor. Bunlara ek olarak, TD Securities analistleri, altında devam eden bir satın alma teşvik programının kısa sürede tükenebileceğini ve sarı metali daha derin bir konsolidasyona karşı savunmasız bırakabileceğini ifade ediyorlar. TD Securities analistlerinin konuya ilişkin diğer yorumları ise şu şekilde oluyor:

Sonuçta, sarı metal yükselen stagflasyonist rüzgarlara karşı ideal bir korunma aracı olmaya devam ederken, yüksek enflasyon baskıları ile merkez bankası zamları için piyasa fiyatları arasındaki çekişme kesin olarak sonuçlanmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku