Profesyonel Analist: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Oynuyor! 

97

Altın fiyatları, Rusya-Ukrayna jeopolitik durumunun yol açtığı risk iştahının daralmaya devam etmesi nedeniyle gün ortası ABD ticaretinde orta derecede yükseldi. Değerli metalin piyasalarını değerlendiren analist Jim Wyckoff fiyat tahminlerini paylaşıyor.

Bloomberg analistlerinin piyasa tahmini nasıl?

Riskten kaçınma, yoğunlaşan Rusya-Ukrayna savaşının ortasında yüksek kalmaya devam ediyor. Altın fiyatları yükselirken bunun yanı sıra ham petrol ve tahıl fiyatları yükseliyor. Bu da enflasyon korkularını besliyor. Euro bölgesinden gelen çarpıcı bir enflasyon raporunda, ocak ayı üretici fiyat endeksi, çoğunlukla artan enerji fiyatları nedeniyle yıllık yüzde 30,6 arttı. Kriptoarena.com olarak yakından takip ettiğimiz Bloomberg, geçtiğimiz gün yapılan bir açıklamada konuya ilişkin olarak şunları ortaya koyuyor:

Yatırımcılar yaptırım belirsizliği nedeniyle Rus petrol arzından kaçınmaya devam ederken, OPEC-plus’ın çarşamba günü planlanan kota artışını artırmaması ve İran görüşmelerinin hala sonuçlanmamasıyla birlikte, trader’lar daha yüksek fiyatlara bahse girmek için iki yıldan uzun süredir en büyük primi ödüyorlar. Alüminyum, nikel, çinko ve buğdayın tümü yükselmeye devam ederek Bloomberg Emtia Spot Endeksi’ni 1960’tan bu yana en büyük haftalık kazancı için rotaya koyuyor.

Altın fiyatları gün içinde yüzde 1,09 artışla 1.957,53 dolardan işlem görüyor. Gün içinde açıklanacak olan ABD Çalışma Bakanlığı şubat ayı istihdam durumu raporu merakla bekleniyor. Tarım dışı ana bordro sayısının ocak ayında 467.000’lik bir kazancın ardından 440.000’e yükseldiği görülüyor. ABD doları endeksi ise bugün yine yükselirken gösterge ABD 10 yıllık Hazine notu şu anda yüzde 1.854 getiri sağlıyor.

Analiste göre gümüş ve altın fiyatları için izlenecek seviyeler

Deneyimli analist Jim Wyckoff’a göre nisan ayı vadeli altının boğaları, genel olarak sağlam, kısa vadeli teknik avantaja sahip görünüyor. Dahası günlük grafikte fiyatlar dört haftalık yükseliş trendinde seyrediyor. Wyckoff’a göre boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Şubat’ın zirvesi olan 1.976.50 dolarda katı direncin üzerinde bir kapanış üretmekken ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını 1.882.50 dolar seviyesindeki sağlam teknik desteğin altına itiyor. Analiste göre altın fiyatları için ilk direnç 1.941.40 dolarda ve ardından bu haftanın zirvesi 1.952.60 dolarda görülüyor. İlk destek 1.923.10 dolarda ve ardından 1.916.00 dolarda görülüyor.

Altın fiyatları için tahminlerini sunan Wyckoff daha sonra gümüş yorumlarına geçiyor. Buna göre mayıs ayı vadeli gümüş boğaları, genel olarak kısa vadeli teknik avantaj sağlayabilir. Ayrıca iyatlar günlük grafikte dört haftalık bir yükseliş trendinde görünüyor. Wyckoff’a göre gümüş boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları ons başına 26.00 dolardan sağlam teknik direncin üzerinde kapatmak. Ayılar içinse bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları sağlam desteğin altında 23.50 dolardan kapatmak. İlk direnç Şubat’ın zirvesi 25.705 dolarda ve ardından 26.00 dolarda görülüyor. Bir sonraki destek çarşamba gününün en düşük seviyesi olan 24.96 dolarda ve ardından 23.50 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku