Ünlü Yöneticiden Şok Tahmin: Bitcoin 8 Bin Dolar!

Guggenheim Partners’ın Global Baş Yatırım Sorumlusu ve geçtiğimiz yıllarda “Bitcoin’in yaklaşık 400.000 dolar değerinde olması gerektiğini” vurgulayan Scott Minerd, 23 Mayıs Pazartesi günü yaptığı konuşmada Bitcoin fiyatının ne kadar düşebileceğini tahmin etti. İşte detaylar…

Ünlü CIO: “Bitcoin alışılmadık bir değere sahip”

Scott Minerd, “Guggenheim Partners’ın küresel varlık yönetimi ve yatırım danışmanlığı bölümü olan ve sabit gelir, öz sermaye ve alternatif stratejiler genelinde 233 milyar dolardan fazla toplam varlığa sahip olan” Guggenheim Investments’ın da Başkanı olarak karşımıza çıkıyor. Guggenheim Investments, “sigorta şirketlerinin, kurumsal ve kamu emeklilik fonlarının, devlet varlık fonlarının, bağışların ve vakıfların, varlık yöneticilerinin ve yüksek net değerli yatırımcıların getiri ve risk ihtiyaçlarına” odaklanmaktadır.

16 Aralık 2020’de, Bitcoin fiyatı ATH’ını belirlemek için tüm kripto borsalarında nihayet 20.000 dolar seviyesini kırdıktan sonra, Guggenheim CIO’su Minerd, Bloomberg TV’deki bir röportajda Bitcoin hakkında konuşmuştu. Guggenheim CIO’sunun Bloomberg TV’nin Piyasalar Masası Kıdemli Editörü Scartlet Fu tarafından Guggenheim Makro Fırsatlar Fonu ve yöneticilerinin “net varlık değerinin yüzde 10’una kadar Gri Tonlamalı Bitcoin Trust’a yatırım yapma kararı hakkında soru sormasıyla başlayan röportaj” özellikle, Guggenheim’ın henüz Bitcoin almaya başlayıp başlamadığı ve bu kararın “Fed’in olağanüstü politikasına ne kadar bağlı” olduğu soruldu. Minerd ise şu şekilde cevapladı:

“İkinci soruyu cevaplamak için Scarlett, açıkça Bitcoin ve Bitcoin’e olan ilgimiz Fed politikasına ve devam eden yaygın para basımına bağlı. Yatırım fonumuz açısından, biliyorsunuz, SEC ile henüz etkili değiliz. Yani, biliyorsun, hala bekliyoruz.

“Elbette, Bitcoin 10.000 dolar iken Bitcoin’e tahsis etmeye başlama kararı aldık. Şu anki fiyatın 20.000 dolara yakın olması biraz daha zor. Şaşırtıcı, bilirsiniz, çok kısa bir süre içinde ne kadar büyük bir yükseliş yaşadık, ancak bunu söyledikten sonra, temel çalışmamız Bitcoin’in yaklaşık 400.000 dolar değerinde olması gerektiğini gösteriyor. Dolayısıyla bugün bunu yapma imkanımız olsa bile, piyasayı izleyeceğiz ve ticaretin nasıl gittiğini, nihayetinde satın almamız gereken değerlendirmeyi göreceğiz.”

Daha sonrasında ise Minerd, Bitcoin için 400 bin dolarlık değerlemeyi nasıl bulduklarını açıklayarak, “GSYİH yüzdesi olarak altın gibi şeyler gibi kıtlığa ve göreli değerlemeye dayanıyor. Biliyorsunuz, Bitcoin aslında altının birçok özelliğine sahip ve aynı zamanda işlemler açısından alışılmadık bir değere sahip.” demişti.

Minerd’dan “BTC’nin nihai dip seviyesi 8 bin dolar” yorumu

25 Haziran 2021 itibariyle Guggenheim CIO’su, en azından kısa ve orta vadede Bitcoin konusunda oldukça karamsar görünüyordu. Minerd, CNBC ile yaptığı bir röportajda, Bitcoin fiyatının düşmesini beklediğini ve yatırımcıların “Bitcoin’e para yatırmak konusunda endişelenmemesi” gerektiğini çünkü fiyatın yükselmeden önce birkaç yıl konsolide olacağına inandığını söyledi. Minerd’ın Bitcoin’in nezaman dibe vuracağı tahmini ise şu şekildeydi:

“Gerçek dip, tekniklere baktığınızda, 10.000 dolar gerçek dip olurdu, bilirsiniz, bu muhtemelen biraz aşırı, bu yüzden 15.000 dolar diyebilirim.”

Ardından, 18 Ekim 2021’de BTC 62.000 dolar seviyesinde işlem görürken CNBC, Milken Enstitüsü Küresel Konferansı’nda (17-20 Ekim 2021’de Los Angeles’ta düzenlenen) konuşan Minerd ile röportaj yaptı. CoinDesk tarafından hazırlanan bir rapora göre Minerd, CNBC’ye neden artık Bitcoin’e yatırım yapmadığını açıkladı:

“Yıllar önce bir tahvil yatırımcısı olarak öğrendiğim tek şey, ne olduğunu anlamadığınızda piyasadan çıkın… Yani disiplin bana şimdi bunu tam olarak anlamadığımı söylüyor.”

Haziran ayında yaptığı Bitcoin fiyat tahmini hakkında ise Minerd, şu sözleri kullandı:

“Uzun süredir buna gidiyorduk, sattık, inandığım yere geri döndü ve baktıktan sonra kesinlikle daha da düşeceğimizi anladım. Biz yapmadık, o yüzden çıktık.”

Minerd, bugün erken saatlerde İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda Bitcoin’in yaklaşık 30.250 dolar civarında işlem gördüğü CNBC’nin “Squawk Box” konulu röportajı için Andrew Ross Sorkin ile konuştu ve şu sözleri ekledi:

“Sürekli olarak 30.000 doların altına düştüğünüzde, 8.000 dolar nihai diptir, bu yüzden özellikle Fed’in kısıtlayıcı olmasıyla birlikte, aşağı yönde çok daha fazla yerimiz olduğunu düşünüyorum.”

CNBC’ye göre Minerd, kripto varlıkların çoğunluğunun değersiz olduğunu da belirtti:

Kripto para birimlerinin çoğu, para birimi değil, önemsiz ve çöp niteliğinde.”

Daha fazla Bitcoin haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bitcoinbtckripto para