Dünyanın Gözü Bitcoin Diyarı El Salvador’da: 44 Ülke!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkenin Bitcoin (BTC) yatırımını tartışmak için bu hafta 44 ülkeden delegelere ev sahipliği yapacağını söyledi.

 

Konferansa katılacak ülkelerin ortak noktası: Gelişmekte olan ekonomiler

Bukele, bir dizi tweet’te, 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesinden oluşan 44 ülkeden delegelerin finansal istikrar, kalkınma ve ülkenin Bitcoin yasası hakkında konuşmak için El Salvador’da bir araya geleceğini belirtti. Konuşmaya katılan delegelerin Güney Amerika, Afrika ve Güney Asya ülkelerinden geleceği bildirildi. El Salvador, Pakistan, Bangladeş, Paraguay, Haiti, Madagaskar ve Maldivler dahil olmak üzere birçok ülkeden delegelere ev sahipliği yapacak. Görüşmeye katılan ülkelerin ortak noktası, çoğunun gelişmekte ve nispeten küçük bir ekonomiye sahip olması. Bu tür ülkeler, genellikle kripto para birimlerinin benimsenmesinde ön plana çıkıyor.
Bitcoin, ABD’li yatırımcılar için iyi bir enflasyon koruması olmasa da, çok daha yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya olan gelişmekte olan piyasalar, BTC’nin enflastona karşı daha mantıklı bir yatırımcı aracı olduğunu düşünüyor. Örneğin, son zamanlarda enflasyonun yüzde 50’ye yükseldiği Türkiye ve Arjantin gibi ülkeler, kripto para benimsenmesinde rekor seviyelere ulaştı. El Salvador, ülkedeki ekonomik kriz döneminde Bitcoin’i benimsemişti. Orta Afrika Cumhuriyeti de yakın zamanda Bitcoin’i yasal para birimi ilan etti.

 Bitcoin krizi: El Salvador ekonomisini zor günler bekliyor

Ancak benimseme kripto para sektörü için olumlu olsa da, El Salvador’da düzenlenecek olan konferans, son zamanlarda görülen en kötü çöküşlerden birinin ortasında geliyor. Bitcoin, rekor seviyesinden yüzde 50’den fazla düşerken, toplam kripto piyasası değeri geçen hafta 500 milyar doların üzerinde düştü. Geçen hafta yayınlanan bir rapora göre El Salvador, kripto çöküşü nedeniyle olası bir borç temerrüdü yaşayabilir. Ülke, Bitcoin yatırımından büyük bir zarar etti.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, dünya çapındaki milyonerlerin yakında Bitcoin satın almaya başlayacağını,  herkes için yeterli BTC (Bitcoin Price) olmayacağını ve sonunda fiyatın artacağını açıklayan bir tweet yayınladı. Bukele şunları söylemişti:
Dünyada 50 milyondan fazla milyoner var. Her birinin en az bir Bitcoin’e sahip olmaları gerektiğine karar verdiklerini hayal edin. Ama sadece 21 milyon Bitcoin olacak. Yarısına bile yetmiyor. BTC için devasa bir fiyat artışı, sadece bir an meselesi
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
bitcoinbtcEl Salvador