SEC Bu Altcoinler İçin Dava Açtı: Ortalık Karıştı!

Kripto para piyasasının önde gelen isimlerinden Tron CEO’su Justin Sun, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından bu altcoinler için aktarılan suçlamalarla karşı karşıya kaldı! Suçlamalara göre ünlü isim, iki kayıtsız altcoin projesini piyasaya sürdü ve kayıtsız kripto para birimlerinin airdrop’larını gerçekleştirdi! İşte detaylar…

Menkul Kıymetler Tron CEO’su Justin Sun’a dava açtı!

Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Justin Sun’ın Tron (TRX) ve BitTorrent (BTT) coinlerinin satışıyla ilgili, Sun, Tron Vakfı, BitTorrent Vakfı ve Rainberry aleyhine dava açacağını duyurarak kayıt dışı kripto varlıkların menkul kıymet olabileceğini savundu. Bununla beraber düzenleyici kurum, ayrı bir iddiada, sanıkların TRX’in ikincil piyasasını “sahte bir şekilde manipüle etmek” için daha büyük bir dolandırıcılığın parçası olarak “kapsamlı aklama trade’i” yaptıklarını belirtti.

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere kripto para piyasasının önde gelen projelerine CEO olan Justin Sun, kendi çalışanlarının “600 binden fazla TRX coin’in ticaretini yapmasını” sağlayarak altcoin TRX işlem hacmini şişirdiğini ve “kapsamlı bir wash trade” programı oluşturmakla suçlanıyor. Bununla beraber konuyla ilgili SEC’in dava açtığı diğer ünlü isimler ise Soulja Boy, Lindsay Lohan, Jake Paul, Lil Yachty, Ne-Yo, Akon ve Michele Mason olarak karşımıza çıkarken, TRX’i ve BTT’yi tanıtma iddialarıyla beraber kendilerine bunun için para ödendiğini açıklamadan yasadışı propaganda suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından aktarılan sözler ise şu şekilde:

Bu plan, Sun’ın sağladığı iddia edilen önemli miktarda TRX arzı gerektiriyordu. İddia edildiği gibi, Sun ayrıca TRX’i ikincil piyasaya satarak yasa dışı, kayıt dışı teklifler ve token satışlarından 31 milyon dolarlık gelir elde etti.

Bir diğer yandan SEC, Cortez Way ve Austin Mahone dışındaki ünlülerin suçlamalarını düşürmek için toplam 400 bin dolar tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi. Bu miktar, taraflardan hiçbiri SEC’in bulgularını kabul etmemiş veya reddetmemişken, faiz ve cezaları içeriyor. Bununla beraber gerçekleşen olaylarda SEC tarafından yayınlanan resmi belgelere göre, bu wash trade yoluyla alınıp satılan günlük TRX hacmi 4,5 milyon ile 7,4 milyon TRX arasında değişiyordu.

Popüler altcoin Tron CEO’su Justin Sun, SEC’i eleştirdi!

Kripto para piyasasının önde gelen altcoin projelerinden Tron’un CEO’su Justin Sun, düzenleyici kurum tarafından bu son ortaya atılan iddiaların “blockchain ve kripto alanındaki tanınmış kişilere karşı” başka bir girişimi olduğunu belirtti. Sun, SEC’in şikayetinin herhangi bir doğruluk payı olmadığını ve “haktan yoksun” olduğunu belirtirken, Tron’u daha da geliştireceklerine devam edeceklerini sözlerine ekledi. Bununla beraber ünlü isim, kripto endüstrisindeki birkaç işletmeyi etkileyen açık düzenleyici kurallar getirmekte gecikmesinden dolayı SEC’i eleştirdi. Justin Sun’ın sözleri ise şu şekilde:

SEC’in dijital varlıklar için düzenleyici çerçevesinin henüz emekleme aşamasında olduğu ve daha fazla geliştirilmesi gerektiği bir sır değil. Oynayabileceği önemli rol göz önüne alındığında, kripto para birimi endüstrisini düzenlemek ve onunla çalışmak için şeffaf yönergeler oluşturmaya kendini adamış küresel olarak hükümetler ve düzenleyici kurumlarla işbirliği yapmaya istekliyiz.

FTX’in çöküşünden bu yana ABD SEC, kripto şirketlerinin peşine düşme konusunda çok aktif hale geldi. SEC, daha iyi yatırımcı koruması için çalıştıklarını iddia etse de, kripto oyuncuları SEC’in hareketinin yeniliği boğacağını söylüyor.

Bir diğer yandan genel olarak kripto endüstrisi, SEC’i birlikte çalışmaya ve düzenleyici kuralları olabildiğince erken getirmeye çağırıyor. Ancak, menkul kıymetler düzenleyicisinden bu cephede çok az gelişme var. ABD’deki kripto endüstrisi firmaları, SEC’in eylemlerinin inovasyonu ABD dışına itebileceğinden korkuyor. Konu ile ilgili Custodia Bank’ın kurucusu Caitlin Long şunları söyledi:

Biden yönetimi, tüm kripto para birimlerinin ABD’den uzaklaşmasını istediği hiç bu kadar açık olmamıştı. Ayrıca, geleneksel bankaların “istikrarı’nı” savunurken tüm finansal yenilikleri soyan Beyaz Saray’ın dünkü ekonomik raporunu da görüyorsunuz.

Haberin ardından bu altcoinler düşüşe geçti!

SEC cephesinden gelen haberler sonrası popüler altcoin projesi Tron (TRX), son 24 saat içerisinde yüzde 8’i aşan düşüşlerle karşı karşıya kaldı. Piyasa değeri 5.7 milyar dolar olan altcoin için birçok yatırımcı endişeleniyor. Öte yandan suçlamalarla karşı karşıya kalan altcoinler arasında bulunan BTT ise son 24 saat içerisinde yüzde 2 düşüş yaşadı ve anlık olarak 0.000000625763 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!