Altın Piyasası Analizi: Fiyatları Neler Etkiliyor?

82

Spot altın fiyatları pazartesi günü 1790 dolar civarındaki 50DMA’sına yakın bir yerde sabit kalıyor. Değerli metalin trader’ları, bu hafta yeni Covid varyantı Omicron’un yanı sıra Fed açıklamaları ve ABD verileri hakkında daha fazla bilgi bekliyor. FXStreet’in deneyimli analisti Joel Frank ise değerli metalin piyasalarına yönelik tahminlerini paylaşıyor.

Değerli metalin fiyatları toparlanmaya başlıyor

Spot altın (XAU/USD) fiyatları, şu anda 1790 doların biraz üzerinde bulunan ve ABD doları ve ABD reel getirilerindeki mütevazı bir artışa rağmen gün içinde genel olarak yatay seyreden 50 günlük hareketli ortalamaya yakın bir yerde istikrar kazanmaya devam ediyor. Parite, Güney Afrika’da yeni keşfedilen Omicron adlı Covid-19 varyantı hakkında endişeler göz önüne alındığında, varlıklar arası volatilitenin artmasıyla birlikte geçen cuma gününden bu yana dalgalı bir ticaret gördü.

Kriptoarena.com olarak daha önce de belirttiğimiz üzere, geçen cuma günü ABD doları ve ABD getirileri, Omicron’un piyasaların sert bir tutum benimseyen Fed bahislerini geri çektiğini görmesiyle birlikte düşerken, 1815,00 dolara kadar yükseliyor. Ancak daha sonra ivme kaybederek hızla tekrar 1800 doların altına çekiliyor. Pazartesi günü borsaların yeniden açılmasından kısa bir süre sonra, 1770 dolara kadar düşen altın fiyatları o zamandan beri toparlanma kaydediyor.

Altın piyasaları, Fed’in yeni Covid varyantına vereceği tepkilere göre şekillenecek

Son ticaret, piyasa katılımcılarının altının Omicron riskine karşı uygun bir korunma olup olmadığı konusunda ikilemde olduklarını gösteriyor. Usta analist Joel Frank’e göre ilk olarak, eğer varyant küresel ekonomik toparlanma için büyük bir sorun teşkil ediyorsa, bu muhtemelen merkez bankalarının aksi takdirde olacağından daha fazla ılımlı bir tutum benimsemeye devam edeceği anlamına geliyor. Bu sebeple Frank bu durumun altın için iyi olacağını belirtiyor. Ayrıca, küresel seyahat ve karantina kısıtlamalarının tedarik zincirlerini etkilemesi durumunda, enflasyonist baskılar daha uzun süre yüksek seviyelerde kalabilir. Analiste göre bu da enflasyon riskinden korunma aracı olarak altın piyasasının cazibesini artıracak. Ancak Güney Afrikalı doktorlardan gelen ilk raporlar, varyantın diğer Covid-19 varyantlarından daha hafif semptomlarla ilişkili olduğunu öne sürerken, bu yeni varyantın gerçekte ne kadar kötü olacağı konusunda pek çok belirsizlik bulunuyor.

Frank’e göre piyasaların aşının neden olduğu bağışıklıktan kaçma yeteneği, şiddeti, bulaşıcılığı gibi konularda Omicron hakkında daha fazla netliğe ihtiyacı var. Yeni varyantın özelliklerinin birkaç hafta içinde daha net hale gelmesi bekleniyor. Aksi takdirde analist, altın trader’larının, Fed’in son pandemi gelişmeleri hakkında ne düşündüğü ve ABD ekonomik momentumunun güçlü olup olmadığını ölçmek için bu hafta bir Fed açıklaması ve ABD veri yağmuruna tutulacağını düşünüyor. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic hafta sonu Omicron’un bir risk olduğunu, ancak aynı zamanda 2022’de daha hızlı bir parasal gevşeme (QE) daralmasını ve birden fazla faiz artışını destekleyebileceğini söyledi. Analiste göre diğer Fed üyeleri de Omicron risklerini hafife alırsa, sert tutumunu sürdüren Fed’deki son geri çekilmenin aşırı tepki olabileceğini düşündürebilir. Ancak analiste göre bu durum, değerli metali olumsuz etkileyecek daha yüksek kısa vadeli ve gerçek getiri anlamına gelebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku