FED Sonrası Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? İşte Beklentiler!

FED Sonrası Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? İşte Beklentiler!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, öğleden sonra yaklaşık 2,5 yılın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra, Çarşamba günü öğleden sonra ABD işlemlerinde sağlam bir şekilde yükseldi. Sarı metal, FOMC toplantı açıklamasından sonra büyük bir sürpriz, beklendiği gibi bir faiz artışı ve Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısı yorumlarının piyasanın beklediğinden daha şahin sayılmadığı bir “rahatlama rallisi” görüyor. Ayrıca, güvenli liman talebi, Rusya’nın savaş çabalarını tırmandırması ve nükleer tehditlerde bulunmasının ardından altın ve gümüşte yer alıyor. Metal boğaları, ABD doları endeksinin günlük en yüksek seviyesinden iyi bir şekilde geri çekilmesiyle bu öğleden sonra geç saatlerde daha da teşvik edildi. Ekim ayı altını en son 24,20 dolar artışla 1,685,20 dolardan, aralık gümüşü ise 0,737 dolardan 19,92 dolara yükseldi.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler ve piyasalara genel bakış

Bu öğleden sonra Federal Rezerv FOMC açıklamasında, ABD merkez bankasının, Fed’in sorunlu fiyat enflasyonunu bastırma çabalarında, üst üste üçüncü toplantı için kilit Fed fon oranını yüzde 0.75 oranında yüzde 3.0 ila yüzde 3.25 aralığına yükselttiği görüldü. Açıklamada, Fed’in 2023 sonunda Fed fon oranını yüzde 4,6 seviyesinde gördüğü ve ardından takip eden iki yıl içinde hafif bir düşüş gösterdiği belirtildi. Açıklamada, Fed’in enflasyon risklerine “son derece dikkatli” olduğu belirtildi. Fed ayrıca ABD GSYİH büyüme tahminini biraz düşürdü. İngiltere Merkez Bankası da Perşembe günü para politikası toplantısını yapıyor ve faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor.

Altın Fiyatı İçin Şimdi Yön Neresi? İşte Tahminler!

Altın, Putin’in topraklarını savunmak için tüm araçları kullanmakla tehdit ettiği için yeni güvenli liman cazibesini görüyor

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Rusya’nın bütünlüğünün tehdit edilmesi durumunda nükleer silah kullanabileceğini ima etmek de dahil olmak üzere, Ukrayna ile savaşında savaşmak için daha fazla Rus askerini kısmen seferber edeceği haberlerinin ardından, hafta ortasında riskten kaçınma oranı artmaya devam ediyor. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, bir analist, savaş ne kadar uzun sürerse ve Rusya daha fazla ilerleme kaydederse  Putin’in o kadar fazla tehdit altında olacağını ve bunun da diktatörün hayatta kalmasını sağlamak için daha sert önlemler almasına neden olabileceğini söyledi.

altın

Küresel borsalar bir gecede karışık seyretti, Asya hisseleri çoğunlukla düştü ve Avrupa hisseleri çoğunlukla yükseldi. ABD hisse senedi endeksleri daha sıkı. Bugün kilit dış piyasalar Nymex ham petrol fiyatlarının hafifçe yükseldiğini ve varil başına 84.00 dolar civarında işlem gördüğünü görüyor. ABD doları endeksi daha yüksek, ancak bugün erken saatlerde 20 yılın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra günlük en yüksek seviyesinde. 10 yıllık ABD Hazine notunun getirisi yüzde 3.524’e ulaştı.

Altın teknik analizi

Teknik olarak, Ekim ayı altın vadeli ayıları genel olarak yakın vadeli teknik avantaja sahiptir. Bununla birlikte, bugünün günlük çubuk grafikteki büyük “dış günü”, ayıların artık tükendiğini ve yakın vadeli bir piyasa dibinin yerinde olabileceğini gösteriyor. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, 1.700,00 dolardaki sağlam direncin üzerinde bir kapanış üretmek. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını 1.600,00 dolarlık sağlam teknik desteğin altına itiyor. İlk direnç 1.700,00 dolardan, ardından 1.715,00 dolardan görülüyor. İlk destek bugünün en düşük seviyesi olan 1,651.50 dolardan, ardından 1,635.00 dolardan görülüyor.

Altın

Gümüş teknik analizi

Aralık ayı gümüş vadeli ayıları, firmanın genel olarak yakın vadeli teknik avantajına sahiptir. Gümüş boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, fiyatları sağlam teknik direncin üzerinde 21,00 dolarda kapatmaktır. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları 18.00 dolardaki sağlam desteğin altında kapatmaktır. İlk direnç bugünün en yüksek seviyesi olan 19,77 dolarda ve ardından 20,00 dolar seviyesinde görülüyor. Bir sonraki destek 19.00 dolar ve ardından geçen haftanın en düşük seviyesi olan 18.77 dolar seviyesinde görülüyor.

altın

Bakır teknik analizi

Aralık ayı N.Y. bakır bugün 425 puan düşüşle 346.00 sentten kapandı. Fiyatlar bugün seansın en düşük seviyesine yakın bir yerde kapandı. Bakır ayılar genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahiptir. Bakır boğalarının bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Ağustos ayının en yüksek seviyesi olan 378.35 sentte fiyatları sağlam teknik direncin üzerine itmek ve kapatmak. Ayılar için bir sonraki aşağı yönlü fiyat hedefi, fiyatları Temmuz ayının en düşük seviyesi olan 315.55 sentte sağlam teknik desteğin altında kapatmaktır. İlk direnç bu haftanın en yüksek seviyesi olan 355,80 sentten, ardından 360,00 kuruştan görülüyor. İlk destek geçen haftanın en düşük seviyesi olan Eylül ayının en düşük seviyesi olan 354,40 sentten sonra da 350,00 sentten görüldü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FED Sonrası Altın Fiyatları Nereye Gidiyor? İşte Beklentiler!