Altın Fiyatları Dibi Gördü Mü? İşte Güncel Tahminler

201

Altın fiyatları, zayıf piyasa koşullarında 1.789,34 dolar ile 1.792,38 dolar arasında sıkı bir Asya aralığında dalgalanıyor. Analistlere göre riskli varlıklar COVID haberlerine olumsuz tepki verirken, ABD ekonomisi üzerindeki etkisi nispeten geçici olacak. TD Securities analistlerine göre ise, fiyatlar ons başına 1,777 dolar bölgesinin üzerinde kalabildiği sürece, hafta boyunca yukarı yönlü akışların devam edecek. Deneyimli analist Anil Panchal ise piyasa durumunu değerlendirerek altına yönelik analizlerini paylaşıyor.

Bu hafta piyasaları etkileyen önemli olaylar neler?

Altın fiyatları bugün Asya seansı sırasında ayın en yüksek seviyesinden art arda iki günden sonra düştükten sonra 1.790 dolar yakınlarında toparlanmaya çalışıyor. Piyasaları etkileyen bir sebep olan Omicron varyantına ilişkin endişeler pek çok ülkede artmaya devam ediyor. Reuters’e göre İngiliz bilim insanları, koronavirüsün Omicron varyantının neden olduğu enfeksiyonların, Delta enfeksiyonlarından daha az şiddetli görünmediğini belirtti. Öte yandan Reuters, Omicron’un şu anda ABD’deki en yaygın koronavirüs varyantı olduğunu ve ABD CDC’sine göre COVID-19 vakalarının yaklaşık dörtte üçünü oluşturduğunu söyledi.

Anil Panchal bu hafta altın fiyatları için önemli olan bir başka faktörün ABD Başkanı Joe Biden’in uzun zamandır beklenen BBB teşvik planının Senatör Joe Manchin’den ret alması olduğunu düşünüyor. Buna rağmen, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve ABD Başkanı Biden, yardım paketinin 2022’nin başlarında hayata geçirilmesi konusunda umutlu kalmayı sürdürüyor. Riskten kaçınma katalizörlerine ek olarak, son zamanlarda tırmanan ABD-Çin mücadelesi devam ediyor. Pazartesi günü, Çin dışişleri bakanı Wang Yi, bir çatışma olursa, Çin’in sonuna kadar savaşacağını belirtti. Bunların yanı sıra analiste göre ileriye dönük olarak, hafif bir takvim altının kısa vadeli hareketlerini kısıtlayacak, ancak risk katalizörleri, getiriler en son toparlanmayı sürdürene kadar ayıları umutlu tutabilir.

Analiste göre altın fiyatları için dikkat edilmesi gereken seviyeler

Güvenli liman olarak görülen altının grafiklerini inceleyen Anil Panchal’a göre değerli metalin iki aylık bir yatay direnç alanını geçememesi, satıcıları umutlu tutmak için 200-DMA civarındaki en son 1.795 dolar seviyesinin kırılmasından önce geldi. Bununla birlikte, analiste göre altın fiyatları ekim ayının başından itibaren 1.765 dolara yakın yükselen bir destek çizgisi ile ayılara meydan okuyacak. Ayrıca Panchal’a göre bu seviyelerde bir kırılma, ayılara meydan okumak için kasım ayının başından itibaren 1.760 dolara yakın başka bir destek çizgisine sahip olacak.

Panchal’a göre altın fiyatları 1.760 doların altına düştüğünde, eylül ayının 1.721 doları çevreleyen dip seviyesi ayıların favorisi olmalı. Öte yandan, analiste göre belirtilen yatay engelin 1.813-15 dolar civarında yukarı yönlü net bir kırılması, Temmuz ve Eylül aylarında 1.834 dolara yakın zirveleri ve ardından kasım ortasında 1.845 dolara yakın çoklu düşük seviyeleri hedefleyecek. Kriptoarena.com olarak analizlerini yakından takip ettiğimiz Panchal’a göre altın alıcılarının 1.845 dolarlık direnci başarılı bir şekilde geçtiği bir durumda, kasım ayındaki 1.877 dolarlık zirve ve 1.900 dolarlık seviyesi odak noktası olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku