Altın Fiyatı Tahminleri: Beklentiler Hangi Seviyeleri Gösteriyor?

103

Altın fiyatı, ABD Hazine getirilerindeki rallideki duraklamanın ortasında toparlanmaya çalışıyor. ABD doları ise riskten uzak bir piyasa ortamında getirilerin geri çekilmesini izliyor. Mart ayında 25 baz puanın üzerinde Fed faiz artırımı tahminleri sarı metal üzerinde baskı oluştururken fiyatlar, 4 saatlik grafikte simetrik bir üçgen içindeyken savunmasız kalmaya devam ediyor. Tüm bunları değerlendiren deneyimli analist Dhwani Mehta altına yönelik analizlerini paylaşıyor.

Piyasaların bu haftaki odak noktası ne olacak?

Altın fiyatı, Hazine getirilerinin son yükselişini durdurmasıyla ve riskten kaçınma duyarlılığının tüm hızıyla devam etmesiyle bu çarşambaya kadar hareketsiz bir sıçrama yapmaya çalışıyor. ABD doları genel olarak gevşeyerek külçeye bir miktar destek sağlıyor. Getiriler ve doların Fed spekülasyonları arasında üstünlüğü elinde tutmaya devam etmesi nedeniyle değerli metalin fiyatındaki toparlanma yeterince derin görünmüyor. Swap piyasaları, mart ayı sonuna kadar 25 baz puanın üzerinde bir sıkılaştırmayı fiyatlıyor. Analist Dhwani Mehta’ya göre ABD konut verileri sarı metalin trader’larına bir miktar ticaret ivmesi sağlayabilir.

Analiste göre altın fiyatı etrafındaki hareket, agresif Fed’in para politikasını sıkılaştırma anlatısı devam ederken, ABD Hazine getirileri ve dolar tarafından yönlendirilmeye devam ediyor. Gösterge ABD 10 yıllık getirileri, yüzde 1,90’a yakın iki yılın en yüksek seviyesinden hafifliyor. Yaygın riskten uzak piyasa havası da kıymetli metalin fiyatındaki toparlanmaya yardımcı oluyor. Yatırımcılar, Fed’in faiz artırımlarına ilişkin görünüm konusunda endişelenmeye devam ediyor. Bunlara ek olarak Dhwani Mehta’ya göre sarı metalin fiyatında yeni bir ticaret ivmesi olması için Fed spekülasyonu ve ABD konut verilerinin yakından takip edilmesi gerekiyor.

Altın fiyatı için izlenmesi gereken önemli seviyeler

Değerli metalin teknik göstergelerini inceleyen analist Mehta’ta göre altın fiyatı, bir günlük Fibonacci yüzde 38,2, bir aylık Fibonacci yüzde 23,6 ve bir saatlik SMA200’ün yakınsaması olan 1.814 dolar seviyesi civarındaki güçlü bir engelin üzerine sıçramayı uzatmak için mücadele ediyor. Kriptoarena.com olarak analizlerini yakından takip ettiğimiz Dhwani Mehta’ya göre ikincisinin sağlam bir atılımı, bir günlük SMA5 ve bir haftalık Fibonacci’nin yüzde 23,6’sının birleştiği 1.820 dolara doğru yeni bir yükselişi körükleyebilir.

Analiste göre ayrıca, altın fiyatı için önceki günün en yüksek seviyesi olan 1.823 dolar, toparlanmaya meydan okuyacak. Bu seviyede, bir günlük R1 pivot noktası çakışır. Öte yandan, güçlü destekleme, bir haftalık Fibonacci yüzde 61,8, önceki günün en düşük seviyesi ve bir günlük pivot noktası olan S1’in kesişme noktası olan 1.807 dolar civarında görülüyor. Analiste göre bir başka dezavantaj, Fibonacci yüzde 38,2’nin bir ayda 1.800 dolardan test edilmesini gerektirecek. Mehta’ya göre bir haftalık S1’in 1.795 dolardaki pivot noktası, değerli metalin ayıları için geçilecek seviye olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku