Altın Fiyatı Tahmini: Hafta İçinde Hangi Seviyeler Görülebilir?

171

Altın fiyatı, art arda dördüncü gün artarak çok günlü zirve çevresinde yükseliyor. ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri, Omicron’a yönelik endişelerin artmasıyla üç haftanın en düşük seviyesine geriliyor. Fed’in faiz artırımı endişesi ve ABD teşvik konusundaki konuşmalar, sessiz seans sırasında riskten kaçma havasına katkıda bulunuyor. Piyasadaki olayları inceleyen deneyimli analist Anil Panchal değerli metal için izlenmesi gereken seviyeleri tahmin ediyor.

Analiste göre bu hafta değerli metal piyasası sakin kalacak

Euro karşısında altın fiyatı, bugün Avrupa seansına girerken aylık en yüksek seviyesi olan 1.603 Euro’yu yeniliyor. Bunu yaparken, sarı metal, ABD Hazine tahvillerinin çok-günlük zirveyi yenilemesini olumsuz etkiliyor. Bununla birlikte, ABD 10 yıllık Hazine getirileri dört baz puan düşüşle yüzde 1,36’ya düşerek üst üste üçüncü gün düşüşle en geç 03 Aralık’ta görülen aylık en düşük seviyeyi piyasa duyarlılığının artmasıyla tetikledi. Analist Anil Panchal’a göre riskten kaçma havası, piyasanın ABD Hazine tahvilleri ve altına yönelmesiyle bağlantılı olabilir. Olumsuz duygu, Güney Afrika ile bağlantılı covid varyantı, yani Omicron ile ilgili artan endişelerin yanı sıra 2022 başlarında Fed’in faiz artırımına ilişkin yeni korkulardan ipuçlarını alıyor.

Analiste göre Fed’in 2022 başlarında faiz artırımına yönelik umutların da risk iştahı üzerinde ağırlık oluşturduğunu belirtmekte fayda var. Duyarlılık, Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller’ın Reuters’e göre, Fed’in parasal gevşeme politikasında daralmayı hızlandırma kararının arkasındaki sebep, Mart Fed toplantısını ilk faiz artırımı için ‘canlı’ hale getirmekti. Öte yandan Panchal, Çin Halk Bankası’ndan (PBOC) sürpriz bir faiz indiriminin ve Pekin merkezli sorunlu firma Kaisa hakkındaki konuşmaların, yoğun olmayan piyasanın karamsarlığına meydan okumakta başarısız olduğunu belirtiyor. Analiste göre altın fiyatı için bu hafta önemli veriler beklenmediğinden sakin geçecek.

Analiste göre altın fiyatı için izlenmesi gereken önemli seviyeler

Değerli metalin grafiklerini inceleyen Anil Panchal’a göre 21-DMA’nın net bir yukarı yönlü kırılması, altının alıcılarını desteklemek için bir aydaki ilk yükseliş MACD sinyaline katılıyor. En son yukarı yönlü momentum, Eylül-Kasım artışlarının yüzde 23,6 Fibonacci düzelme seviyesini 1,613 Euro’ya yaklaştırıyor. Panchal’a göre altın fiyatı için bu düşüşün, yıllık 1,654 Euro’luk zirveye meydan okumadan önce 1,635 Euro’dan onaylanması gerekecek. Dahası analiste göre XAU/EUR boğalarının dizginleri 1.654 Euro’yu geçtiği bir durumda, Eylül 2020’deki 1.664 Euro’luk zirve, 1.700 Euro’luk seviyeden önce ek bir yukarı yönlü filtre görevi görecek.

Kriptoarena.com olarak daha önce de analizlerine sıklıkla yer verdiğimiz Panchal’a göre, 21-DMA altının hemen aşağı yönlü hareketini yaklaşık 1.582 Euro ile sınırlandırıyor. Altın fiyatı için analizlerini sunan Panchal ayrıca, önemli olumsuz filtreler olarak hareket eden, eylül ayının sonundan itibaren artan destek çizgisi ve 50-DMA, sırasıyla 1.577 dolar ve 1.574 dolar civarında seyrettiğini belirtiyor. Analiste göre Euro karşısında altının değeri kısa vadeli sınıra ulaşmadan önce daha fazla yukarı yönlü alana sahip görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku