Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Bekleniyor!

250

Altın, mütevazı gün içi kazançlarını korumaya çalışarak toparlandı. Avrupa seansının erken saatlerinde 1.900 dolar seviyesinin altına geriledi. Geçen hafta, Fed Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere çeşitli FOMC yetkililerinin şahin yorumları, Fed’in daha agresif bir politika sıkılaştırması için bahisleri yeniden doğruladı. Aslında piyasalar şimdi ABD merkez bankasının Mayıs, Haziran, Temmuz ve Eylül aylarında yapacağı dört toplantının her birinde faiz oranlarını 50 baz puan artırmasını bekliyor. Bu da, altın için yeni satışları tetikleyen önemli bir faktör olarak görüldü.

İşte piyasaları etkileyen faktörler ve izlenmesi gereken önemli gelişmeler

Fed politika yapıcıları, nötr oranlara dönüş konusunda daha fazla tartışıyorlar ve likidite daralmasını hızlandırmak için bilanço küçültme programının da daha erken başlaması bekleniyor. Bu, ABD Hazine tahvil getirilerindeki mütevazı artışla birlikte, ABD dolarının dip alımları çekmesine yardımcı oldu ve dolar cinsinden altını daha da zayıflattı. Bununla birlikte, riskten uzak ortam, güvenli liman XAU/USD’ye bir miktar destek verebilir. Yatırımcılar, küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeleri körükleyen hızlı ABD faiz artırımları ve Çin’deki COVID-19 karantinaları beklentileri arasında gergin kalmaya devam ediyor.

Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Bekleniyor!

Bunun dışında, yükselen enflasyonla ilgili endişeler, yükselen fiyatlara karşı bir önlem olarak kıymetli metalin cazibesine fayda sağlamalı ve daha derin kayıpları sınırlamaya yardımcı olmalıdır. Bu nedenle, piyasanın odak noktası şimdi, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD Temel Kişisel Tüketim Harcamaları’nın bu haftaki açıklamasına kayıyor. Endeksin, önceki yüzde 5’lik baskıdan yüzde 4.9’a biraz gevşemesi bekleniyor. Bu, altın fiyatlarının kısa vadeli yönünü etkilemede önemli bir rol oynayacaktır. Bu arada yatırımcılar, Dayanıklı Mal Siparişlerinin açıklanmasından ve Konferans Kurulu’nun Tüketici Güven Endeksi’nden ipuçları alacaklar.

Altın teknik analiz

Teknik bir bakış açısına göre, düzeltme saatlik yüzde 38.2 Fibonacci bölgesinde, 1.902 doalar yakınlarında ilerliyor ve şimdi önümüzdeki seans için daha düşük seviyede devam etmesi beklenebilir. Bununla birlikte, potansiyel olarak yüzde 78.6 Fibo’ya kadar daha derin bir düzeltme olasılığı var.

Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Bekleniyor!

Dört saatlik bir ölçekte XAU/USD, 1.891.38-1.896.31dolar gibi dar bir aralıkta yer alan potansiyel talep bölgesinin yakınında işlem görüyor. 20 ve 200 dönemlik Üstel Hareketli Ortalamalar (EMA’lar) tarafından 1,940,00 ABD dolarında temsil edilen bir ayı çaprazı, olumsuz filtrelere eklenir. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14), satıcıların gücüne işaret eden 20.00-40.00 aralığında kuruldu. Daha fazla altın haberi için, Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku