altınAltın Fiyatı Tahmini: Bu Hafta Neler Bekleniyor?
Altın Fiyatı Tahmini: Bu Hafta Neler Bekleniyor?

Altın Fiyatı Tahmini: Bu Hafta Neler Bekleniyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı (XAU / USD), piyasa ivmesi karışık tepkiler verdiği için Tokyo seansında cansız bir performans sergiliyor. Kıymetli metal, aralığa bağlı ABD doları endeksinin (DXY) ayak izlerini takiben, 1.640,60-1.644,25 dolarlık dar bir aralıkta konsolide oluyor.

Altın fiyatı FED kararlarını bekliyor

S&P500 vadeli işlemleri Cuma günkü kazançlarını koruyor ancak Tokyo’da önemsiz görünen marjinal bir düzeltme sergiledi. Bununla birlikte, ABD devlet tahvilleri tarafından üretilen alfa çekiş kazanıyor. 10 yıllık ABD Hazine getirileri yüzde 4,04’e yükseldi. Altın fiyatları, Federal Rezerv (Fed) para politikası önündeki endişelerin yatırımcıları bekletmesiyle itmesiyle yatay işlem görüyor. CME FedWatch aracına göre, 75 baz puanlık (bps) bir faiz artışı olasılığı yüzde 82.3’tür. Kriptoarena.com olarak da bildiridğimiz gibi, dev yatırım bankacılığı şirketi Goldman Sachs, bu hafta 75 bps’lik bir faiz artırımı olacağını net bir şekilde açıkladı ve istenen terminal oranını yüzde 4.75 ilayüzde 5’in üzerinde görüyor.

altın fiyatı

Bunun dışında Salı günkü PMI verisi de önemli önem taşıyor. Tahminlere göre, ISM İmalat PMI verileri 50.9’un önceki açıklamasına kıyasla 50.0’da daha düşük görülüyor. Ayrıca, ISM Yeni Siparişler Endeksi, ileriye dönük talebi gösteren ve önceki 47.1 rakamına karşı 49.1’de önemli ölçüde daha yüksek görülen çok önemli bir katalizör olacaktır.

FED, şahin duruşunu değiştirebilir mi?

TD Securities’deki ekonomistler, Fed’in bu hafta agresif bir şekilde hareket etmeye başlamasıyla kıymetli metalin düşmesini bekliyor ve şunları söylüyor:

Fiyatların daha yüksek hareket etmesine, piyasaların enflasyonun çok uzak olmayan bir gelecekte daha düşük olacağı konusunda söylenmesine ve ABD merkez bankasının sıkılaştırma hızını keskin bir şekilde azaltacağını ummasına rağmen, uzun süreli benimsenme artmadı. Bu bize şunu gösteriyor ki, yatırımcılar şu anda fiyatlandırılanın çok ötesinde artan oranları görmezken, aynı zamanda yakın zamanda güvercinsi bir eğim görmüyorlar.  Altın fiyatlarının düşmesi muhtemel. Fed Çarşamba günü agresif bir şekilde hareket edecek ve büyük olasılıkla sıkılaştırma eğiliminin devam edeceğine işaret edecek. Finansal istikrar konusunda bir tür endişe olmadığı sürece, ABD merkez bankasının güvercin bir yöne dönmesi muhtemel değildir.

Altın fiyatı  teknik analizi

Saatlik ölçekte, altın fiyatı Salı günü kaydedilen 1,638.15 dolarda haftalık en düşük seviyeler etrafında hareket ediyor. Kıymetli metal, 20 ve 50 dönemlik Üstel Hareketli Ortalamaların (EMA’lar) altında sırasıyla 1.644,54 dolar ve 1.655,63 dolar seviyesinde işlem görüyor ve bu da aşağı yönlü katkıda bulunuyor. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14) 40.00 civarında engellerle karşı karşıyadır ve bu da aşağı yönlü ivmenin hala devam ettiğini göstermektedir.altın fiyatı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatı Tahmini: Bu Hafta Neler Bekleniyor?