Analist Hesapları Değiştirdi: Altın Bu Aralıkta İşlem Görecek!
Analist Hesapları Değiştirdi: Altın Bu Aralıkta İşlem Görecek!

Analist Hesapları Değiştirdi: Altın Bu Aralıkta İşlem Görecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spot altın  yüzde 0,7 düşüşle ons başına 1,651,52 dolara gerilerken, ABD altın vadeli işlemleri yaklaşık yüzde 0,6 düşüşle 1,656,10 dolar seviyesindeydi.

Altın fiyatları için bu seviyelere dikkat

Dolar endeksi yüzde 0.3 yükselerek altının diğer para birimlerini elinde tutanlar için cazibesine zarar verdi. Bununla birlikte, dolar kuru Fed pivotuna ilişkin spekülasyonların ortasında haftalık düşüşe yöneldi. Mumbai merkezli Reliance Securities’in kıdemli analisti Jigar Trivedi, “Altın, Fed’den bir sonuç çıkana kadar 1.640-1.660 dolar aralığında işlem görmeli” dedi.

altın

Trivedi, altın için görünümün hala düşüş eğiliminde olduğunu, yatırım talebinin hala zayıf olduğunu, perakende talebin de agresif olmadığını söyledi. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Fed’in önümüzdeki hafta 75 baz puanlık (bps) bir artış daha açıklaması muhtemel olsa da, yatırımcılar Aralık ayında yarım puanlık bir artış bekliyor. Daha güvercin bir Fed beklentisi, ABD’nin üçüncü çeyrek tüketici harcamalarının yavaşladığını gösteren verilerden bir destek aldı ve ekonominin soğuduğuna dair yeni kanıtlar sundu. Fed’in Mart ayından bu yana yaptığı keskin faiz artışları, doları artırırken sıfır getirili külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdığı için altını bu yıl yüzde 9 oranında düşürdü. City Index analisti Matt Simpson konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Altın 2023’te daha iyi bir yıl bekliyor, çünkü Fed pivotunun bir noktaya gelmesi gerekecek…

Piyasa fiyatlarının gelecekteki faiz artışlarını bir dereceye kadar artırması durumunda kıymetli metal olumlu etkilenebilir

Çin Altın Birliği, Çin’in altın tüketiminin, en büyük tüketicinin COVID-19 ile boğuştuğu yılın ilk dokuz ayında yüzde 4.36 düştüğünü söyledi. Spot gümüş ise gün içinde yüzde 1.8 düşüşle ons başına 19.24 dolara geriledi ve platin %1.1 düşüşle 949.21 dolara geriledi. Palladium yüzde 0.3 artışla 1,947.58 dolara yükseldi, ancak hafta boyunca yaklaşık yüzde 4’lük bir düşüş için ayarlandı.

altın

Commerzbank’taki stratejistler, piyasa fiyatlarının gelecekteki faiz artışlarını bir dereceye kadar artırması durumunda, altın fiyatlarının gelişebileceğini bildirdi ve şunları söyledi:

Agresif faiz artışlarının sonu gelmediği sürece altın fiyatı için neredeyse hiçbir toparlanma potansiyeli öngörmüyoruz. Bu nedenle gelecek haftaki Fed toplantısının altın fiyat eğilimi üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel. ABD enflasyonunun Eylül ayında tekrar inatla yüksek kalması ve çekirdek enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 6,6’ya tırmanmasının ardından 75 bps’lik bir başka belirgin faiz artırımı bekleniyor. Bununla birlikte, merkez bankacıları gelecekte kilit oranlarını daha az agresif bir hızda artıracaklarını ima ederlerse – örneğin soğuyan ekonomiye yanıt olarak – altın fiyatı biraz kuyruk rüzgarı olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Analist Hesapları Değiştirdi: Altın Bu Aralıkta İşlem Görecek!