featured

Ünlü Analistler: Altın, 2021 ve 2022’yi Bu Seviyelerde Kapatacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatının ons başına 1800 doların üzerine çıkamaması yatırımcıları olumsuz etkilemeye devam ederken, Hollanda merkezli köklü bir banka olan ABN AMRO altının bu yılı 1.700 dolarda ve gelecek yılı ons başına 1.500 dolarda bitireceğini öngörüyor. Bankanın değerli metaller stratejisti Georgette Boele yakın bir zamanda yayınlanan raporda konuya ilişkin analizlerini sunuyor.

ABN AMRO’ya göre, altın fiyatı dolar yükseldiğinde zayıflama eğiliminde

Hollanda merkezli bir banka olan ABN AMRO’nun değerli metaller stratejisti Georgette Boele yakın bir zamanda yayınlanan bir raporda altın fiyatına yönelik analizlerini paylaşıyor. Bankanın değerli metaller stratejisti değerli metalin fiyat hareketlerine ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bu yıl şimdiye kadar altın fiyatları yüzde 7,5 düştü. Altın fiyatının görünümü olumsuz olmaya devam ediyor. Yıl sonu tahminimizi ons başına 1.700 dolar ve 2022 sonu tahminimizi ons başına 1.500 dolar olarak tutuyoruz.

Haziran ayından bu yana sarı metal, güçlenen ABD doları ve yüksek ABD Hazine getirilerinin fiyatlar üzerinde baskı oluşturmasıyla düşüş eğilimini sürdürüyor. ABN AMRO’nun değerli metaller analisti Boele, altın üzerinde baskı yaratan enflasyon korkuları nedeniyle piyasalar Fed’in daha hızlı faiz artırımını fiyatlandırmaya başladı. Boele’nin konuya ilişkin yorumu ise şu şekilde:

Yatırımcılar Fed ile ilgili beklentilerini ayarladılar. Fed’in faiz oranlarını daha önce beklediklerinden daha hızlı artırmasını bekliyorlar. Ayrıca, 2 yıllık ABD Hazine getirileri ve 2 yıllık reel getiriler bunu yansıtacak şekilde yükseldi. Ayrıca, ABD doları bu yıl yüzde 5 arttı. Altın fiyatları dolar yükseldiğinde zayıflama eğilimindedir.

Merkez bankalarının daha sıkı para politikaları izlemesi altını olumsuz etkileyecek

Hollanda bankası, bu yılın geri kalanında ve gelecek yıl için değerli metalin fiyat hareketleri konusunda negatif duruşlarını koruyor. Bunun sebebini ise dünya çapındaki merkez bankalarının daha sıkı para politikaları izlemeye başlaması ve ABD dolarının daha da güçlenmeye başlaması olarak açıklanıyor. Boele bu konuda ise şunları ortaya koyuyor:

Norveç, Yeni Zelanda, Brezilya ve Güney Kore merkez bankaları gibi bazı merkez bankaları bu politikalara çoktan başladı. Fed’in 2023’ün başlarında fiyatları yükseltmeye başlayacağını, İngiltere ve Kanada Merkez Bankaları’nın muhtemelen bundan önce zam yapmasını bekliyoruz. AMB, Japonya Merkez Bankası, Avustralya Merkez Bankası, Riksbank ve İsviçre Ulusal Bankası, diğer merkez bankalarına kıyasla büyük olasılıkla daha geç zam yapacak, ancak yön gevşeme değil, sıkılaştırma yönünde.

Daha sıkı para politikalarının izlenmeye başlaması, devlet tahvili getirilerinde bir artışı tetiklemesi sebebiyle genellikle altın için kötü haber olarak nitelendiriyor. Boele, ABD dolarının biraz daha artmasını beklediklerini kaydediyor. Boele’ya göre bu muhtemelen mütevazi bir artış olacak. ABD dolarının yükselmesi genellikle altın fiyatlarını olumsuz etkiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü Analistler: Altın, 2021 ve 2022’yi Bu Seviyelerde Kapatacak!