ABD’li Kongre Üyesinden SEC Başkanına Sert Bitcoin (BTC) Tepkisi!

1.075

ABD’li senatör Toomey, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’a Bitcoin (BTC) ve kripto varlıkların sınıflandırılmasına ilişkin bir dizi sorunun olduğu mektup gönderdi. Gensler, bu süreçte kripto varlıkların menkul kıymet olarak sınıflandırılmasına temkinli yaklaşımını sürdürdü.

Kongre üyeleri, Bitcoin ETF’leri konusunda SEC başkanını eşit davranmadığını söyledi

Kongre üyeleri Todd Emmer ve Darren Soto, Çarşamba günü SEC Başkanı Gary Gensler’e bir mektup göndererek, Bitcoin vadeli ETF’lerinin ticarete başlamasına izin verirken neden bir BTC spot ETF’sinin oluşturulmasına onay vermediğini sert bir şekilde sorguladı.

Kongre üyeleri Tom Emmer ve Darren Soto tarafından yazılan ve Gary Gensler’e gönderilen mektupta, ”türev sözleşmelerine dayalı bir ETF’de alım satıma izin vermek konusunda rahatsanız, neden Spot Bitcoin (BTC)’e dayalı ETF’lerde alım satımın başlamasına izin vermekte eşit davranmıyorsunuz” diye soruldu. BTC spot ETF’leri doğrudan varlığın kendisine dayanıyor ve bu da doğal olarak yatırımcılar için daha fazla koruma sağlıyor ifadelerine yer verildi. Mektupta, SEC’ten iki tür ETF’nin önemli ölçüde farklı olduğunu düşündüklerine dair makul açıklamalar yapılması istendi. Temsilciler, Amerikalı yatırımcıların politikalarda ve seçimlerde tutarlılığı hak ettiğini savundu.

Kripto para piyasası katılımcıları umutlu

SEC başkanı, henüz mektuba resmi olarak yanıt vermese de, sektöre daha katı düzenlemeler getirmek için  kripto piyasasındaki dolandırıcılık ve manipülasyona karşı kampanya yürütmeye devam etti. Geçen ay SEC, VanEck’in spot ödemeli Bitcoin ETF başvurusunun onayını da reddetmişti. Geçmişte kullandıkları aynı nedenleri, yani ETF’nin piyasa manipülasyonuna dirençli olmadığını ve BTC ticaretinin henüz düzenlenmiş bir piyasada olmadığını belirttiler.

Bununla birlikte, kripto piyasası katılımcıları, spot yerleşik bir  Bitcoin ETF’nin onaylanması umudundan vazgeçmedi. BTC odaklı YouTube fenomeni Preston Pysh, Gensler’in büyük bankaların vadeli ETF’leri, mümkün olduğunca uzun süre manipüle etmesine izin vermek için BTC spot ETF’sinin onayını geciktirdiğini iddia etti. Blockstream’in CFO’su Samson Mow ise, SEC’in spot sabit bir BTC ETF’sini onaylayarak, BTC fiyatını yeni zirvelere göndermekten sorumlu olmak istemediğini öne sürdü. Kriptoarena.com olarak daha önce de bildirdiğimiz gibi Mow’un sabitlenmiş bir ETF’nin BTC için oldukça yükseliş olacağına dair fikri, fiziksel destekli bir Bitcoin ETF’nin BTC için gereken katalizör olabileceğini belirten MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da dahil olmak üzere birçok önemli analist ve trader tarafından destek görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku