ABD’de Enflasyon Verileri Açıklandı: Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

2.062

Büyük yatırımcıların ve piyasaların son derece ilgilendiği, son 39 yılın en yüksek enflasyon seviyesine ulaşan Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon verileri açıklanmış bulunmakta. Kasım ayı tüketici enflasyon oranı yüzde 6,8 olarak açıklanan ABD için ise son derece sancılı bir dönem gözüküyor. Bitcoin (BTC)’nin nasıl etkileneceği ise yatırımcılar tarafından fazlasıyla merak ediliyor.

1982’den bu yana ABD’de görülen en yüksek enflasyon verisi açıklandı

Bloomberg tarafından medyaya sürülen rapora göre enflasyon, 1982 yılından bu yana rapor edilen en yüksek enflasyon verisi oldu. Çığ etkisi yaratan Pandemi sebebiyle enflasyon günden güne yükseliyor. Önümüzdeki günlerde FED tarafından açıklanacak olan faiz artırımı, bono yatırımı, hisse senedi, tahvil ve çoğu kripto para yatırımcısının beklediği enflasyon verilerinin, kripto para piyasalarına yükseliş olarak geri dönecek gibi.

Amerika Birleşik Devletlerinde enflasyon verileri açıklanmadan önce 47.500 dolar seviyelerinde bulunan Bitcoin artış yaşayarak 50.000 dolar seviyelerine kadar yükselmiş bulunmakta. Kripto para yatırımcıları ise önümüzdeki günlerde FED tarafından açıklanacak bir faiz arttırımı görmek istemiyor.

Gerçeği yansıtmayan haberler Bitcoin (BTC)’i etkilese de yatırımcılar 2022 için ümitli

Daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin, geçtiğimiz günlerde gerçeği yansıtmayan “FED tarafından faiz artırımı gelecek, Evergrande krizi, Covid-19 Omicron varyantı geliyor” gibi haberler tarafından yara almıştı bu nedenle Bitcoin adına 2022’de büyük bir yükseliş yapması bekleniyor.

Piyasadaki asılsız bearish haberleriyle birlikte, yatırımcıların ellerindeki yatırımlarını korku ve panik halinde ellerinden çıkarmasını bekleyen balinaların oyunları pekte gerçekleşmeyecek gibi. Evergrande krizi çözülmüş, Omicron varyantının ise sanıldığı kadar riskli olmadığı açıklandığı için şimdilik bir sorun gözükmüyor. Enflasyon verilerine bakıldığında FED’in faiz artırabilmesi çok olası gözükmüyor. Çoğu yatırımcının düşüşlerde panik ve korkuyla bekleyerek geçirdiği dönem yakın zamanda son bulacak gibi gözüküyor.

Bitcoin, son 30 günde asılsız haberler ve piyasanın çöküşü ile birlikte yüzde 28,4 değer kaybetse de son 24 saatte yüzde 1 değer kazanarak anlık olarak 47.957 dolardan işlem görmekte. Ethereum ise son 30 günde yüzde 16,1’lik bir düşüş yaşamasına rağmen anlık olarak 3980 dolardan el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku