2 Analist: Altın Fiyatı Bu Seviyelerle Mücadele Ediyor!

201

Piyasa uzmanı Seher Dareen’e göre büyüme ortamında oldukça iyi bir performans sergileyen altın fiyatı için direnç 1.820 dolar seviyesinde görünürken gümüş 2014’ten bu yana en kötü yıla hazırlanıyor.  Platin ve paladyum gibi diğer değerli metaller ise yıllık düşüşlere yöneliyor. Piyasayı değerlendiren analist Jeffery Halley ve Dominic Schnider altına yönelik analizlerini paylaşıyor.

Analiste göre altın fiyatı bu yıl yüzde 4 düşüşte

Altın fiyatı, geçtiğimiz cuma günü küresel ekonomik toparlanmanın değerli metale güvenli liman akışlarını kolaylaştırması ve merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırmaya hazırlanmasıyla 2015’ten bu yana en kötü yılına girdi. Spot altının fiyatları, gün içi işlemlerde yüzde 0,1 artarak ons ​​başına 1,817,57 dolara yükselirken bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Jeffery Halley ise konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Yıl sonu riskten korunma, altını bir gecede yukarı itti ve gece boyunca mütevazı bir ABD doları rallisine rağmen Asya’da altının desteğini koruyor. Altın şu anda 1.820 dolarda direncin hemen altında.

Analist Seher Dareen’e göre ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini gösteren DXY’nin daha güçlü olması diğer para birimlerine sahip alıcılar için altını daha pahalı hale getiriyor. Buna ek olarak analiste göre altın fiyatı, küresel ekonomik toparlanmanın güvenli liman metaline olan talebi azaltması nedeniyle önceki iki yıla göre yüzde 48 artmasının ardından bu yıl şimdiye kadar yüzde 4’ten fazla düşüş kaydediyor.

Diğer değerli metallerin piyasası ne durumda?

Geçen yılki en iyi yıllık performansının ardından bu yıl altın fiyatı ons başına 1.676 dolar ile 1.959 dolar arasında işlem görüyor. Analiste göre bu da sarı metalin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 2.072,50 dolara ulaştığını gördü. Hong Kong’daki UBS Wealth Management’ta emtia ve APAC forex başkanı Dominic Schnider altının yıl içindeki performansının euro veya yen yatırımcıları için oldukça olumlu olduğunu belirtirken şunları da sözlerinin ekliyor:

Büyüme yanlısı tüm gelişmeler ve para politikasındaki tüm normalleşme göz önüne alındığında, altın makul derecede iyi yükseldi. Enflasyon olmasaydı, altın fiyatlarının zaten çok daha düşük olacağını iddia edebilirdiniz.

Altın fiyatı için durum böyleyken spot gümüş fiyatları yüzde 0,3 artışla 23,11 dolara, platin yüzde 0,2 artışla 962,90 dolara yükselirken, paladyum yüzde 1,1 düşüşle 1.9444,32 dolara geriliyor. Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine yer verdiğimiz gümüş fiyatları ise yüzde 12’nin üzerine düşerek 2014’ten bu yana en kötü yılını yaşıyor. Platin yüzde 9’dan fazla düşerken paladyum ise yüzde 20’nin üzerinde bir düşüşle 2015’ten bu yana en büyük yıllık düşüşüne yöneldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Reuters.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku