1,5 Milyar Dolarlık Ethereum Opsiyonu Sona Eriyor! Fiyata Etkisi Ne Olur?

147

25 Haziran’da, Ethereum (ETH), 2021’deki en büyük opsiyon süresinin sona ermesiyle karşı karşıya kalacak, çünkü 1,5 milyar dolarlık açık pozisyon kapatılacak. Bu rakam, Ether fiyatının 5 gün içinde yüzde 17 düşmesi ve 1.550 dolar’a çakılmasıyla gerçekleşen 26 Mart’taki opsiyonların sona erme tarihinden yüzde 30 daha büyük. Bununla birlikte, Ether Mart’taki opsiyonların sona ermesinden sonra yüzde 56 ralli yaptı ve üç hafta içinde 2.500 dolar’a ulaştı. Bu hareketler Bitcoin (BTC) ile tamamen ilişkisizdi. Bu nedenle, 25 Haziran vadeli işlemler ve opsiyonların sona ermesi için benzer bir piyasa yapısının devam edip etmeyeceğini anlamak önemlidir.

Ethereum ağ güncellemsi ve etkileri

11 Mart’ta Ether madencileri, EIP-1559’a karşı gelirlerini önemli ölçüde azaltacak bir “güç gösterisi” düzenlediler. CoinMetrics, merakla beklenen EIP-1559 ağ güncellemesinin yüksek ücret sorununu çözme olasılığının düşük olduğunu belirten bir “Ethereum Ücret Raporu” yayınladığında 22 Mart’ta durum daha da kötüleşti.

İşte Haziran'da Ethereum (ETH)'un Fiyatını Etkileyecek 3 Önemli Faktör!
 

29 Mart’ta Visa, itibari para ile yapılan bir işlemi halletmek için Ethereum Blockchain’i kullanmayı planladığını açıklayınca işler değişmeye başladı ve 15 Nisan’da Berlin güncellemesi başarıyla uygulandı. Uzmanalra göre, Berlin piyasaya sürüldükten sonra “ortalama işlem ücreti daha yönetilebilir seviyelere düşmeye başladı.”

Trader pozisyonları önemli

Sonuçlara atlamadan ve yaklaşan 1,5 milyar dolarlık opsiyon süresinin dolmasına yakın olan Ether fiyatının bu olayın yükseliş mi yoksa düşüş mü olduğu konusunda spekülasyon yapmadan önce, ilk önce büyük trader’ların ne kadar konumlandığını analiz etmek en iyisidir.

Haziran ayının sona ermesinin, toplam 3.4 milyar dolarlık açık pozisyonun yüzde 45’ini oluşturan 638 bin’den fazla Ethereum opsiyon sözleşmesini nasıl elinde tuttuğuna dikkat edin. Vadeli işlem sözleşmelerinden farklı olarak, seçenekler iki bölüme ayrılır. Çağrı (satın alma) seçenekleri, alıcının bitiş tarihindeönce sabit bir fiyattan Ether almasına olanak tanır. Genel olarak konuşursak, bunlar tarafsız arbitraj işlemlerinde veya yükseliş stratejilerinde kullanılır. Bu arada, satım (sat) seçenekleri, olumsuz fiyat dalgalanmalarından korunmak için yaygın olarak kullanılır.

Boğalar için, kritik seviye 2.200 dolar

Aşağıda gösterildiği gibi, 2.200 dolar ve daha yüksek ihtarlarda orantısız miktarda çağrı seçeneği vardır. Bu, Ether’in 25 Haziran’daki fiyatı bu seviyenin altına düşerse, nötrden yükselişe seçeneklerin yüzde 73’ünün değersiz olacağı anlamına geliyor. Halen geçerli olan 95 bin çağrı seçeneği, 228 milyon dolarlık bir açık pozisyonu temsil eder.

Öte yandan, çoğu koruyucu satım opsiyonu 2.100 dolar veya altında açıldı. Sonuç olarak, fiyat bu seviyenin üzerinde kalırsa, bu nötrden düşüşe seçeneklerin yüzde 74’ü değersiz hale gelecektir. Bu nedenle, kalan 73.700 satım opsiyonu 177 milyon dolarlık açık pozisyonu temsil edecek. Bu yarışı kimin kazanacağını söylemek için erken görünüyor, ancak Ethereum (ETH)’un şu anki 2.400 dolarlık fiyatı göz önüne alındığında, her iki taraf da oldukça rahat görünüyor. Ancak trader’lar, özellikle Mart’ın sona ermesini çevreleyen fiyat etkisini göz önünde bulundurarak bu olayı yakından takip etmelidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku