Biden’ın Yeni Bitcoin ve Altcoin Kuralları Ortaya Çıktı!

Son günlerde ortaya atılan iddialar birçok yatırımcıyı yakından ilgilendiriyor. Yakın zamanda Wall Street Journal tarafından aktarılan bir rapora göre Biden, yaklaşan bütçe planında Bitcoin ve altcoin’lerin vergilendirmesinde değişiklik önerilerinde bulunacak! Bununla beraber birçok yatırımcı derinden etkilenebilir. İşte detaylar…

Yatırımcı dikkati Joe Biden’ın bugün açıklayacağı yeni kuralların üzerinde!

Yakın zamanda ABD Başkanı Joe Biden tarafından açıklanacak bütçe teklifi, kripto yatırımcıları ve diğer yatırımcılar için sermaye kazançlarını ikiye katlaması ve wash trading’e yönelik bir baskı da dahil olmak üzere birkaç sürprize sahip görünüyor. Biden yönetimi, önümüzdeki on yılda açığı yaklaşık 3 trilyon dolar azaltmayı amaçladığı bildirilen 2024 mali bütçe planını 9 Mart’ta yani bugün yayınlayacak. Raporlara göre, yaklaşık 24 milyar dolar toplamak amacıyla kripto vergi muamelesinde de değişiklikler içeriyor.

Wall Street Journal’a göre bu tekliflerden biri, bir Bitcoin yatırımcısının vergi kaybı hasadı olarak bilinen varlıkları vergi amaçlı zararına sattığı ve hemen ardından geri satın aldığı bir stratejiye son verilmesini içeriyor.

Hisse senetleri ve tahviller söz konusu olduğunda ve mevcut wash trading kuralları uyarınca böyle bir stratejiye izin verilmiyor. Ancak, dijital varlıklar menkul kıymetler olarak sınıflandırılmadığı için Bitcoin ve altcoin’ler için şu anda bu aynı kurallar kapsamında bulunmuyor. Ancak verilere göre ABD hükümeti bunu değiştirmekten yana gözüküyor.

Kripto vergi yazılım firması Koinly’den Danny Talwar’ın yorumları ise şu şekilde:

“Bu, ABD için kaçınılmaz bir değerlendirme ve eğer uygulanırsa, wash trading’in geçerli olduğu Kanada ve Avustralya gibi diğer yargı bölgeleriyle aynı seviyede olacak.”
“Kural uygulanırsa, 2021 piyasa zirvelerinin ardından kripto alanına giren birçok kripto sahibi ağır kayıplardan muzdarip olduğundan, zamanlama son derece önemli”

Biden bütçesi ayrıca, uzun vadeli yatırımlarda yüzde 39,6 ödemek için en az 1 milyon dolar kazanan yatırımcılar için sermaye kazançları vergi oranını mevcut yüzde 20 vergi oranından yaklaşık iki katına çıkarmayı teklif ediyor. Bloomberg’e göre ayrıca şirketler ve zengin Amerikalılar üzerindeki gelir vergilerini artırmayı da planlıyor. Seviyeler ise yüzde 20’den 40 seviyelerine çıkabilir.

Bitcoin ve piyasa genel durumu

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere geçtiğimiz günlerde piyasalarda yaşanan çöküş sonrası yatırımcılar endişelenmişti. Son 24 saatlik süreç içerisinde devam eden bu durum, genel piyasanın değerinde 40 milyon dolarlık bir kayıp daha yaşandı. Son 24 saat içerisinde yüzde 1 değer kaybeden piyasa, anlık olarak 1.04 trilyon dolar seviyesinde değere sahip.

Lider kripto para birimi Bitcoin’e bakıldığında ise fiyat seviyesinin bir haftalık süreç içerisinde yüzde 8’lik bir değer kaybettiğini ve 24 bin dolar seviyelerinden 21.720,61 dolar seviyesine kadar geriledi. Anlık olarak piyasa değeri ise 419 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!