Erkin Şahinöz

DEFI-Merkeziyetsiz Finans

En son Erkin Şahinöz yazıları

DEFI-Merkeziyetsiz Finans
16 Temmuz 2020

Bu köşenin yazarı COVID-19’u değil Bitcoin’i milat olarak görüyor. 2009 yılı bir yol ayrımıdır. Bitcoin baraj kapağını açan bir buluştu, yoksulu yoksullaştıra..

Dijital çağın analog zihinleri
05 Temmuz 2020

Blockbuster bir zamanlar dünyanın en büyük VHS film kiralama şirketiydi. Şirket 1990’lı yıllarda ismiyle müsemma bir şekilde hızla büyüyordu. Zirveye 2004 yılın..

Bir araya gelmek, başlangıçtır; beraber çalışabilmek ise başarı
05 Ocak 2020

Danışmanlığını yaptığım şirketlerin, temaları çok farklı olsa da konferanslarıma gelen katılımcıların benden en sık duyduğu sloganlardan biridir: “Dünün yönteml..

Bitcoin (......) bir paradır
03 Kasım 2019

Bitcoin “devletsiz” bir paradır Para bir sosyal sözleşmedir. İnsan bir şeye para olarak değer atfettiği sürece, ona başkalarının da talep göstermeye devam ed..

Bugün kendiniz için ne yaptınız?
13 Ekim 2019

İbni Haldun’a atfedilen “Coğrafya kaderdir” vecizesini hiç sevmiyorum. İtirazını yitirmiş, boyun eğen bakış açısını kabul edemiyorum.  “Yaygınlaşmış yanlış..

Kaybetsek de savaşarak kaybedeceğiz...
22 Eylül 2019

Hayatın tepeden tırnağa bir direniş olduğunu hatırlatarak gitti Neslican Tay. Nur içinde yat güzel insan… Jeff Bezos… Piyasa değeri 901 milyar dolar olan (Tü..

Kripto paralar ‘insanların’ parasıdır
15 Eylül 2019

Rakıspor ve Şarapspor. Tekel’in İzmir Bayraklı’da açtığı rakı ve şarap fabrikalarında çalışan işçilerin kurduğu iki takım. Maçtan önce Rakıspor oyuncular..

Ona bir kitap vereceğim, rahatını kaçırmak için
08 Eylül 2019

Başlıktaki Melih Cevdet Anday dizesine mim koyarak devam ediyorum. Haftanın en az iki üç günü bir konferansa katılıyorum. İki soru var ki beni benden alıyor art..

Enflasyon ve risk sebep, faiz sonuçtur
15 Temmuz 2019

Merkez Bankası tarihinin en ilginç dönemlerinden birine şahitlik edeceğiz hep birlikte. Çetinkaya’nın görevden alındığını Resmi Gazete’den öğrendik bir Cumartes..

Her Çinli bir parmak uzun giyerse
30 Haziran 2019

”Her bir Çinli bir parmak uzun giyerse Manchester dokuma fabrikalarına yüzyıllarca yetecek bir pazar bulunur.” Böyle çalışır sömürgeci İngilizin duygulardan arı..

Kırılma Anı: Tukidides Tuzağı
11 Haziran 2019

Tukidides. Heredot ile birlikte modern tarihin kurucu iki babasından biri kabul edilir. Antik Yunan bölgesinin merkezi Atina’da M.Ö. 460 yılında doğduğu sanılıy..