Tesla 9,7 Bin Bitcoin’e Sahip! Satış mı Yapacak?

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere, Elon Musk’ın CEO’su olduğu teknoloji şirketi Tesla, büyük Bitcoin sahiplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Fakat öte yandan son verilere göre Tesla’nın elindeki Bitcoin, 2021 satın alma fiyatından hala yüzde 33 daha düşük! Şirket, yatırımlarının arasına BTC’yi ekledikten sonra çoğunlukla zarar etti! İşte detaylar…

Tesla ve Bitcoin: 1,5 milyar dolardan 225 milyon dolara

Hatırlayacağınız üzere dev elektrikli otomobil firması Tesla, Şubat 2021’de yaptığı alım işlemlerinde 34 bin dolar seviyesinden BTC satın alarak birçok yatırımcı için Bitcoin sinyalleri vermişti. Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, 1.5 milyar dolarlık BTC satın aldığını açıklamasından bu yana piyasa çöküşlerinin yaşanmasıyla büyük bir düşüş yaşayan BTC, dev şirketi zarara uğrattı.

Öte yandan Bitcoin Treasuries’den alınan verilere göre Tesla’nın o dönemlerde fiyatı 34 bin dolar seviyesinde bulunuyordu. O yılın Mart ayında hisselerinin yüzde 10’unu satışa çıkaran Tesla, Temmuz 2022’de açıklanan sürpriz bir hareketle kalan Bitcoin’lerinin yüzde 75’ini elinden çıkartacağını açıklamıştı. Bu süreç boyunca zarardan satış yapan Tesla şirketi, genel olarak 29 bin dolar civarından token satımında bulundu.

Bununla beraber düşük seviyelerden almak, satışın arkasındaki mantığın bir yatırım olarak Bitcoin hakkında doğrudan bir yorum olmadığını iddia eden Musk’a daha çekici geldi. O zamandan beri Tesla, 9.720 BTC’yi elinde tuttu ve müteakip fiyat hareketleri şirketi hala herhangi bir yatırım kazancından yoksun bıraktı. Bitcoin Treasuries’e göre Tesla, Şubat 2023 itibariyle kalan 225 milyon dolar değerindeki zulasında hala yüzde 33 eksik görüyor.

TSLA ve BTC art arda yükseliyor

Bir diğer yandan uzmanlar, her ikisi de 2023’ün başında geniş bir canlanma gören Bitcoin spot fiyatı ile Tesla hissesi arasındaki ilişkiyi bildiriyor. TradingView’den alınan verilere göre, Bitcoin satın alma yıldönümü itibarıyla TSLA, yılbaşından bugüne yüzde 66 arttı ve Bitcoin’in yüzde 40’ın biraz altındaki kazançlarını geride bıraktı.

Ancak bu toparlanma, ana akım medyanın hayal gücünü yakalayamadı. Ana akım medya bunun yerine bu ay Tesla’nın ABD doları cinsinden 140 milyon doları bulunan 2022 BTC net zararını vurgulamayı seçti. Bununla beraber Elon Musk, 2021’den beri sosyal medyada olan bir isim ve birçok kripto para birimine sağladığı destek ile beraber popülerliğini arttırdı.

Bu arada Musk, 2021’den beri sosyal medyada ve başka yerlerde önemli tanıtım yaptığı Dogecoin başta olmak üzere diğer kripto para birimleri bağlamında tartışmasız daha iyi tanınır hale geldi. Öte yandan Musk, Twitter’ı satın almasıyla beraber ödemelerin geleceğini ve bunların bir noktada kripto para birimini içerebileceğini aktardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

altcoinbitcoinbitcoin analizbitcoin beklentibitcoin yorumBlockchainbtccryptocurrencykriptokripto parakripto para birimikriptopara