Altın Fiyatları Tahmini: Bu Seviyeler ve Gelişmeler Bekleniyor!

Fed-BOJ politika dengesizliği tarafından körüklenen USD/JPY paritesindeki durdurulamaz ralli, altın fiyatlarını baskılayarak ABD doları teklifini destekliyor. ABD ve Japonya’nın para politikası duruşu arasındaki eşitsizlik, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın gerekirse 75 bps’lik bir faiz artırımının bir seçenek olabileceğini söylemesinin ardından vurgulandı. Bununla birlikte, XAU/USD’deki aşağı yön, ABD Hazine getirilerinin üç yılın en yüksek seviyelerinden geri çekilmesiyle sınırlı kalmaya devam ediyor. Çin’deki covid kilitlenmeleri ve devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, güvenli liman altın için iyi bir işaret olarak enflasyon ve büyüme risklerini artırıyor.

Tüm gözler Fed ve ABD doları üzerinde

Federal Rezerv yetkililerinden gelen daha şahin yorumlar, ABD’nin daha hızlı politika sıkılaştırması beklentilerini güçlendirdi. Geçen hafta, ‘’gelecek ay’’ yarım puanlık bir faiz artışının “çok makul bir seçenek” olduğunu söyleyen New York Fed Başkanı John Williams’a bakıldığında, daha temkinli politika yapıcıların daha hızlı parasal sıkılaştırma ile gemide olduklarının bir başka işareti. Bu arada, Fed üyesi James Bullard Pazartesi günü konuştu ve Fed politikasının görünümü hakkında daha fazla bilgi verdi. Bullard, faiz oranlarının bu yıl yüzde 3.0’a ulaşması çağrısında bulundu. Pazartesi günü yaptığı açıklamada Bullrand, ABD enflasyonunun “çok yüksek” olduğunu söyledi ve enflasyon beklentilerini dizginlemek ve şu anda 40 yılın en yüksek enflasyon okumalarını yavaşlatmak için faiz oranlarını yıl sonuna kadar% 3,5’e çıkarma fikrini tekrarladı. Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte konuşan Bullard, “şu anda yapmamız gereken şey, hızlı bir şekilde tarafsız olmak ve oradan gitmek” dedi ve oranları yüzde yarım puandan fazla artırmaya gerek duymadığını da sözlerine ekledi.

İşsizlik Oranı’nın agresif faiz artışlarıyla bile düşmeye devam edebileceğini söyleyen Ruhani, şu anda yüzde 3,6 olan işsizliğin bu yıl yüzde 3’ün altına düşeceği görüşünü yineledi. Bu duyarlılığın bir sonucu olarak, ABD faiz vadeli işlem piyasası, gelecek ayki Fed politika toplantısında 50 baz puanlık bir sıkılaştırma olasılığının yüzde 96’sı ve 2022’de kümülatif faiz artışlarında yaklaşık 215 baz puan fiyatlanarak dolar için yeterli destek sağladı.

Altın fiyatı ilerleme kaydediyor

Pozisyonlamaya gelince, spekülatörlerin ABD doları üzerindeki net uzun bahisleri, Reuters ve ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu verilerinin Cuma günü yayınlanan hesaplamalarına göre, üst üste ikinci hafta boyunca düştü. Net uzun dolar pozisyonunun değeri, 12 Nisan’da sona eren hafta için 13,22 milyar dolar oldu. ANZ Bank’taki analistler, “Rus gazına yönelik bir Avrupa Birliği ambargosunun artan olasılığı, enflasyonun yüksek kaldığını ve altın talebini enflasyon olarak desteklediğini görebilir” dedi ve “ETF akışları güçlü olmaya devam etti ve toplam varlıklar 14 ayın en yüksek seviyesi olan 106,6 milyon onsa yükseldi” diye ekledi.

Altın fiyatı, saatlik desteğin sağlam bir alanına girmişti: Fiyatın önceki düşük seviyeleri direnç olarak sıfırlaması ve ardından 1.970 doları hedefleyen fiyat dengesizliğinin geri kalanını hafifletmesi bekleniyordu. Fiyat eski düşük seviyelerin yakınında reddedildi ve o zamandan beri daha aşağı sürüklendi ve şimdi dinamik trend çizgisinin ve yatay yükseklerin birleşiminden oluşan yeni kurulmuş bir dirençle karşılaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!