Uzmandan Kritik Bitcoin Yorumu: Zımni Volatilite!

Kripto para şirketi Genesis Trading’in başkanı ve eski Circle yöneticisi Joshua Lim, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)’un volatilite dinamikleri konusundaki görüşlerini paylaştı.

Zımni volatilite son yılların en düşük seviyesinde: Ne anlama geliyor?

Bay Lim, son aylarda Bitcoin (BTC)’in ima edilen (zımni) oynaklık hakkındaki görüşlerini Twitter’dan paylaştı.’ Beklenen volatilite ile eşanlamlı olan zımni oynaklık, belirli bir piyasa veya güvenlik için beklenen hareket derecesini gösteren bir değişken olarak tanımlanabilir. Genellikle kısaca IV olarak belirtilen zımni oynaklık, dayanak varlıktaki bir hareketin beklenen büyüklüğünü veya boyutunu ölçer. Analist, Bitcoin (BTC) ve  Ethereum (ETH) yıllık fiyat aralığının (Bitcoin için 25 bin-69 bin dolar; Ethereum için 1.900-4.600 dolar) ortasında işlem görürken, büyük ölçekli yatırımcıların satın almakla ilgilenmediğini belirtti.

Bu nedenle, şu anda aktif olan Bitcoin (BTC) oynaklığı için önemli bir katalizör bulunmuyor. Bitcoin’in (BTC) zımni oynaklığı iki aydan kısa bir sürede 90’dan 70’e düştü. Bu, 2021 Mart ayının başından bu yana en radikal düzeltme gibi görünüyor. Tarihsel olarak, ima edilen oynaklık metrikleri dibe vurup yeniden yükselmeye başladığında, varlığın fiyatı için büyük bir pozitif itici güçtür. Büyük geri dönüşler Ekim 2020 ve Nisan 2021’de kaydedildi.  Analiste göre, ima edilen oynaklık metriği, haftalar içinde neredeyse iki katına çıkabilir (120’de büyük zirvelere ulaşabilir). Bu da büyük bir ralliyi tetikleyebilir.

 

Fed para politikası, uzun vadede Bitcoin için ne ifade ediyor?

Kriptoarena.com olarak daha önce belirttiğimiz gibi, piyasa katılımcıları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki faiz oranındaki artışın yatırımcıları paniğe sokacağına ve dolayısıyla sermayeyi tahvil ve altın gibi daha güvenilir varlıklara aktaracağına inanıyor. Bu süreçte Bitcoin dha volatil ve riskli yapısı nedeniyle zarar görebilir  ve 30 bin dolara düşme riskiyle karşı karşıyadır. Perşembe günü, finansal hizmetler firması Galaxy Digital’in CEO‘su Mike Novogratz, CNBC’ye yaptığı açıklamada, satışların Bitcoin’i mevcut fiyatlardan  yüzde 8 daha aşağıya çekebileceğini ve Ağustos ayının başından beri görülmeyen bir seviye olan 38 bin dolara kadar düşebileceğini söyledi.
 
Kripto milyarderi ve sadık Bitcoin boğa CNBC’ye verdiği demeçte, “Orta vadede kötümser değilim, ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde çok fazla oynaklık yaşayacağız” açıklamasını yaptı. Bloomberg’in araştırma kolunda kıdemli bir emtia stratejisti olan Mike McGlone, Bitcoin’in yoğun volatilitesine rağmen, kripto para biriminin 2022’de 100 bin doların üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor. Kıdemli Bloomberg analisti, piyasalar yüksek enflasyonla karşı karşıya kaldığında yatırımcıların Bitcoin ve altın yatırımına yöneleceğine inanıyor.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bitcoinbtceth