Altın Fiyatı Tahmini: Kısa Vadeli Hedefler Bunlar!

Altın fiyatı (XAU / USD), Pazartesi günü 1,621.14 dolardan toparlandıktan sonra kazançlarını 1,630.00 dolar seviyelerine kadar yaklaştırdı. Değerli metal, ABD doları endeksi (DXY) açılış işaretinden itibaren savunmasız bir performans sergilediği için 1630,00 doların üzerinde bir kuruluş izliyor.

Piyasalara genel bakış

DXY, ABD Dayanıklı Mal Siparişleri verileri için daha düşük fikir birliğinin ortasında tükenme belirtileriyle karşı karşıya. Konsensüse göre, yatırımcılar değerli okumalarda kaydedilen yüzde 0,1’lik düşüşe karşı ekonomik verilerde yüzde 1,1’lik bir düşüş bulacaklar. Yükselen çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve hızlanan faiz oranları sayesinde, dayanıklı mallara olan talebi azalttı. Federal Rezerv (Fed) faiz oranlarını yüzde 3-3,75’e çıkardığı için, hane halkları daha yüksek faiz yükümlülükleriyle karşı karşıya kalacak. Bu nedenle, bireyler daha yüksek ödemeler için kendilerini suçlamak yerine talebi ertelemeyi tercih ediyorlar. Ayrıca, daha yüksek bir enflasyon oranı, tüketicilerin güvenini geniş ölçüde azaltmıştır.

Bunun dışında, Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yapılacak olan konuşması da odak noktasında kalacak. Fed Powell, kalan 2022 için faiz oranlarını yükseltmek için yol haritasını sunacak. Altın fiyatları, saatlik ölçekte negatif bir ayrışma oluşumunun ardından 1.621,14 dolardan keskin bir şekilde geri döndü. Değerli metal daha düşük bir kayıp yaşadığında aşağı yönlü momentumda bir kayıp gözlenirken, momentum osilatör Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14) daha yüksek bir düşük yaptı. Varlık, 20 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama’yı (EMA) 1.629,43 dolardan geçti ve 50-EMA’yı 1,632.35 dolar civarında salınıyor. Yatay direnç Pazartesi günkü en yüksek seviyeden 1,649.83 dolara yerleşti.

Altın teknik analizi

Sonraki herhangi bir yükselişin, 1.654-1.656 dolar bölgesi civarında bir haftalık ticaret aralığı destek kırılma noktası yakınında dirençle karşılaşması daha olası. Sürekli güç, 1.675 dolar – 1.676 dolar arz bölgesine doğru kısa vadeli bir hareketi tetikleyebilir. Bazı takip eden alımlar, yakın vadeli olumsuz önyargıları ortadan kaldıracak ve ek kazançların önünü açarak boğaların 1.700 dolarlık yuvarlak rakam işaretini geri almayı hedeflemesine izin verecek.

1.620 dolar alanı civarındaki YTD düşük seviyesi, şimdi 1.620 dolar – 1.590 dolar bölgesinin hemen aşağısını koruyor gibi görünüyor. Burada bir kırılma, düşüş eğilimi olan yatırımcılar için yeni bir tetikleyici olarak görülecek ve altını 1.567-1.565 dolar destek bölgesine doğru sürükleyecek. Aşağı yönlü yörünge, XAU/USD’nin 1.500 dolarlık psikolojik işarete meydan okumak için.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altınaltın fiyat analizialtın fiyat tahminiAltın Fiyatı