Sıcak Gelişme: Bitcoin ve Wall Street Arasındaki Korelasyon Kopuyor!

Büyük borsalar için uğursuz Ekim sinyalleri düşüş eğilimi gösterdiğinden, Bitcoin piyasaları hisse senetlerinden ayrılmaya başladı. Bitcoin ve kardeşleri için piyasalar için yükseliş hafta sonu aktivitesi, kripto varlıklarının geçen haftanın sonlarında ağır bir düşüş yaşayan borsalardan ayrıldığını gördü.

Bitcoin vs S&P500

Bitcoin fiyatları, 21 Temmuz’da fiyatları 30 bin doların biraz altına düşüren düzeltmenin en altından bu yana istikrarlı bir şekilde yükseliyor. BTC fiyatları nihayet 5 Ekim’de 50 bin dolara rötuş yaparak yerel tabandan %66’lık bir toparlanmaya işaret etti. Tersine, S&P 500 Endeksi Eylül başında düşüş eğilimine girdi ve 2 Eylül’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,536,95’ten bu yana yaklaşık %5,2 kaybetti.

Bitcoin (BTC) vs S&P500 Chart – TradingView

Grafik, Eylül sonunda hisse senedi endeksi düşmeye devam ederken gerçekten belirginleşen farklılığı gösteriyor.

Hisse senetleri için ekim sancısı

Twitter’da “The Wolf Of All Streets” takma adını kullanan popüler kripto yatırımcı ve analisti, hisse senetlerinin düşüş eğilimini sürdürdüğü geçen haftanın sonlarında gerçekleşen eylemi gözlemledi ve konu ile ilgili olarak şöyle dedi:

Borsa bugün kesinlikle darbe aldı. Ama Bitcoin yükseldi. Güzel bir şekilde korelasyon yok.

 

Son sosyal medya platformu kesintileri, S&P 500 Endeksine hakim olan teknoloji devleri için hisse senedi fiyatlarına yardımcı olmadı. Nasdaq da Pazartesi günü 22 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesinde kapandı ve uzun vadeli 200 günlük hareketli ortalamasını test etmeye yönelebilir. Ekim, hisse senedi piyasaları için geleneksel olarak düşüş ayıdır; bu, hisse senetlerinin aşırı derecede yükseliş göstermesi ve yılın ilk sekiz ayında yeni zirvelere ulaşması gerçeğiyle daha da kötüleşebilecek bir anlatı.

Market Watch’a göre Ekim, hisse senetleri için en volatil bir ay ve piyasaların ABD piyasa tarihindeki en kötü iki çöküşü yaşadığı aydır. Analistler, bu ay hisse senetlerinde neler olabileceğini açıklamak için zaten “Siyah Kuğu” terimini kullanıyorlar. Bitcoin ve altın gibi değerli varlıkların deposu, borsalar düştüğünde genellikle iyi performans gösterir. Önemli bir Bitcoin analisti PlanB, mevcut Bitcoin boğa piyasasında hala gidilecek çok yer olduğuna inanıyor. PlanB, ünlü stok akış modeline hafta sonu yaptığı bir güncellemede şunları söyledi :

Tahminim: Boğa piyasasının bu 2. ayağının bitmesine en az 6 ay daha var.

Altın fiyat görünümü

Altın, hisseler düşerken genellikle iyi performans gösteren başka bir varlık değer deposudur. Altın, Ağustos 2020’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.070 $/ons’tan bu yana düşüş trendinde ancak 1.700 $/ons civarında dibe vurdu ve tekrar yukarıya doğru ilerliyor gibi görünüyor. GoldPrice’a göre yazımızın hazırlandığı tarihte, değerli sarı metal 1.755 dolardan işlem görüyordu. Önümüzdeki haftalarda borsalar hırpalanırsa, 1.900 $/ons seviyesindeki dirence hızlı bir hareketin olması muhtemel görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

bitcoinbtcWall Street